Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Analiza cen fresh-market.pl HURT (1-7.09.08)

2008-09-07 00:00

W pierwszym tygodniu września nie zanotowano znaczących ruchów cen na rynku owoców i warzyw. Nie nastapił przełom w sporze o ceny skupu jabłek przemysłowych, choć porozumienie było blisko.

KUPS zgodziła się na rekomendowanie zakładom przetwórczym ceny 0,30 zł/kg, jednak sadownicy oczekują podpisania formalnego porozumienia w tej sprawie. Na razie ceny w skupach nadal wynoszą ok. 0,15 zł/kg.

Ceny innych owoców w zasadzie się nie zmieniły. Cena jabłek deserowych letnich (Paulared i in.) pozostawała na poziomie 0,70 – 0,80 zł/kg.

Aronię skupowano, tak jak w końcówce sierpnia po 0,70 – 0,80 zł/kg, maliny po 3,50 – 4,50 zł/kg w zależności od regionu.

Z racji bardzo dużej podaży utrzymują się niskie ceny śliwek. W zależności od odmiany i jakości ceny te wahają się od 0,50 do 1,2 zł/kg.

W minionym tygodniu większość cen warzyw zachowywała się podobnie. Rosnąca podaż powoduje powolny spadek cen. Lepiej trend ten widać w wymiarze miesięcznym niż tygodniowym. Np. marchew kończyła pierwszy tydzień września średnią ceną 0,55 zł/kg, ale trend spadkowy trwa od 18 sierpnia z ceny 0,75 zł/kg. Podobnie jest z cebulą i innymi warzywami. Cena cebuli na koniec tygodnia wynosiła 0,50 zł/kg, a cena w połowie sierpnia 0,78 zł/kg.

W wymiarze tydzień do tygodnia spadły średnie ceny kalafiorów i kapusty pekińskiej. Przypomnijmy, że pod koniec sierpnia ceny tych warzyw w niektórych regionach kraju poszły w górę. Kalafior kończył ubiegły tydzień średnią ceną 1,30 zł/szt., a kapusta pekińska 1,10 zł/kg.
Utrzymały się wyższe ceny brokułów. Na koniec minionego tygodnia cena tego coraz bardziej popularnego warzywa wynosiłą średnio 1,80 zł/szt.

Kolejny tydzień rosły ceny papryki, której jest na rynku wyraźnie mniej. Papryka czerwona i żółta kończyły tydzień średnią ceną 3,40 zł/kg, a zielona 2,30 zł/kg. Ta tendencja wzrostowa prawdopodobnie się utrzyma.

Pomidory również drożały w pierwszych dniach września i cena za karton 6 kg pomidorów BB sięgnęła 16 zł brutto. Jednak na koniec tygodnia ceny spadły i za pomidory BB płacono 14 zł brutto/karton, a za pomidory wielkości B płacono 13 zł brutto/karton.

Źródło: fresh-market.pl (ms)

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem