Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Arcydzięgiel w cenie

2007-10-25 00:00
Zakończyły się zbiory ziół. Po kilku latach słabych plonów z powodu wymarznięć i ograniczania zakupów przez firmy przetwórcze, uprawy znów przynoszą zyski.

W przeszłości zioła uprawiano w całym powiecie nyskim. Teraz zostało 70 gospodarstw, z czego 15 w miejscowości Jasienica Dolna w gminie Łambinowice. Dla wielu rolników jest to główne źródło dochodu. Choć do zbiorów używa się już nowoczesnych maszyn, to i tak wiele czynności trzeba wykonać ręcznie. Rolnicy sieją po kilkadziesiąt arów tymianku, melissy, nagietka, arcydzięgla i kozłka lekarskiego zwanego korzeniem waleriany. Cała produkcja jest zakontraktowana. Za tonę świeżego arcydzięgla kontrahenci płacą około tysiąca czterystu złotych, a za kozłka lekarskiego około 1800.

W ostatnich latach za plony zebrane z 20 arów można było zarobić najwyżej sześć tysięcy złotych. Zdaniem rolników tym roku zyski powinny być większe, choć cena, jaką dostaną będzie znana dopiero po odstawieniu surowca do zakładu.

Uprawa ziół byłaby zupełnie dobrym biznesem, gdyby rolnicy mogli zwiększyć uprawy. Niestety jest to niemożliwe, bo importowane farmaceutyki ziołowe zalewają nasz rynek.

Źródło: fresh-market.pl na podstawie TVP (Redakcji Rolnej)
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem