Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Czy polska truskawka będzie miała chronioną nazwę geograficzną?

2009-04-27 00:00

W dniu 18 kwietnia bieżącego roku Komisja Europejska opublikowała w Dzienniku Urzędowym nr C89/4 wniosek o wpis na unijną listę produktów o chronionych nazwach geograficznych polskiego produktu - Truskawki Kaszubskiej - podaje FAMMU/FAPA.

Polski owoc miałby być wpisany jako Chronione Oznaczenie Geograficzne, a w skład chronionej nazwy wchodziłyby truskawki z następujących odmian - Elsanta, Honeoye oraz Senga Sengana. Ubiegająca się o rejestrację truskawka uprawiana jest na obszarze powiatu kartuskiego, kościerskiego, bytowskiego oraz na terenie gminy Przywidz, Wejherowo, Luzin, Szemud oraz Linia, Łęczyce i Cewice - i na tych wymienionych obszarach powinny odbywać się wszystkie etapy produkcji od zasiewu po zbiór owoców.

Truskawki świeże powinny być pakowane w warstwach nieprzekraczających 10 cm grubości. Ponadto w tym samym wydaniu Dziennika Urzędowego opublikowano jeszcze jeden wniosek o wpis na unijną listę produktów o chronionych oznaczeniach włoskiej sałaty głowiastej „Insalata di Lusia".

Źródło: FAMMU/FAPA

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.plDodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem