Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Flamingo - doradca komputerowy w ochronie roślin

2007-12-28 00:00

Ochrona roślin przed agrofagami jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na plon. Ma szczególne znaczenie przy uprawach intensywnych jakimi są uprawy ogrodnicze. Podstawowymi narzędziami pomagającymi w wyborze terminu i rodzaju ochrony są: program ochrony roślin oraz zalecenia ochrony roślin.

Ostatnio coraz częściej alternatywą dla tych tradycyjnych źródeł wiedzy o preparatach są programy komputerowe. Dużą ich zaletą jest możliwość uzyskania aktualnych informacji, oraz ich szybkiego wyszukiwania.

Jednym z ciągle niewielu takich programów dostępnych na polskim rynku jest „Doradca komputerowy w ochronie roślin Flamingo”. Program wydany przez poznańską firmę Flamingo sp. z o. o. dostępny w ciągle unowocześnianych wersjach jest już od ponad dziesięciu lat. Program posiada w swojej bazie wszystkie etykiety środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania w Polsce.

Podstawowym narzędziem w programie jest wyszukiwarka środków ochrony roślin. Każdy środek ochrony roślin możemy wyszukać określając kryteria: uprawa, agrofag, nazwa handlowa oraz substancja aktywna. Dodatkowo możemy określić sposób działania środka oraz jego właściwości. W zależności od wpisanych kryteriów wyświetlona zostanie lista preparatów spełniająca określone przez nas wymagania. Dzięki temu w szybki sposób możemy wyszukać preparaty, jakich potrzebujemy dla ochrony danej uprawy.

Z wyświetlonej etykiety możemy odczytać pozostałe informacje o preparacie i podjąć decyzję zakupie środka. Program oferuje wyszukiwanie preparatów (ich etykiet) także pod kątem ich rodzaju, toksyczności, terminu ważności zezwolenia etc. Program zawiera dodatkowo informacje na temat prawnych aspektów rejestracji środków ochrony roślin w UE. Dzięki dość częstej aktualizacji bazy danych (średnio co miesiąc), uzyskane w programie informacje są dość aktualne.

Niewątpliwą wadą programu jest jego cena (770 - 990 zł netto za rok subskrypcji), za którą otrzymujemy dość prosty w budowie program. Niewątpliwie jest to przydatne narzędzie, dzięki dobrej wyszukiwarce, jednak należy podkreślić iż program sam w sobie nie zawiera autorskich informacji, a jedynie etykiety dostępne dla każdego także na stronie internetowej MRiRW.

Zainteresowanych programem odsyłam na stronę producenta www.flamingo.agro.pl. Myślę iż w przyszłości będzie pojawiać się coraz więcej tego typu programów, na co czekam z niecierpliwością, a rolników zachęcam do coraz szerszego wykorzystywania komputera w gospodarstwie.

Jacek Jatczak

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem