Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Jesienny handel drzewkami

2010-11-05 00:00
Obawy sadowników, iż zima w tym roku będzie bardzo mroźna mają swoje odzwierciedlenie w handlu drzewkami. Zainteresowanie producentów jest dość małe i pomimo, że wielu z nich wykarczowało po kawałku sadu ze starymi nasadzeniami, nie kwapią się oni z zakupem nowych drzewek. Chcą przeczekać do wiosny. Boją się, że gdy drzewka posadzą teraz, mróz je po prostu zniszczy. Są jednak i tacy, którzy nie wierzą w zimę stulecia i sadzą drzewka w chwili obecnej.

Oferta odmianowa jest dość bogata, duże jest także zróżnicowanie cenowe. Jednymi z tańszych odmian są Idared i Gloster. Drzewka tych odmian na targu można kupić w cenie 5,50 – 7,00 zł/szt. Drzewka Szampion są nieco droższe i kosztują 6,00 – 7,50 zł/szt. Golden Delicious sprzedawany jest w cenie 6,50 – 8,00 zł/szt.
Drzewka odmiany Gala, jednej z najchętniej sadzonych obecnie odmian, sprzedawane są w zróżnicowanej cenie. Na targu można je kupić od 8,00 do 9,00 zł/szt, od szkółkarzy natomiast w cenie 10,00 – 12,00 zł/szt. (drzewka 2-letnie). Odmiany takie jak Fuji, Beni Shogun czy coraz popularniejszy Red Jonaprince to wydatek rzędu 10,00 zł/szt. na targu, zaś 12,00 – 14,00 zł/szt. w szkółce (drzewka 2-letnie).

Drzewka oferowane na polskim rynku okulizowane/szczepione są głównie na podkładkach M.7, M.9 oraz M 26. Są to podkładki, które najlepiej odpowiadają warunkom glebowym i atmosferycznym w naszym kraju. Podkładka karłowa M.9 zalecana jest w szczególności do sadów o glebie żyźniejszej, natomiast podkładki półkarłowe M.7 i M 26 dają lepsze efekty na glebach lżejszych.
Sadownicy, którzy chcą zaoszczędzić na drzewkach mogą zrobić je sami, dlatego oprócz drzewek, oferowane są w handlu także same podkładki. Sprzedawane są w cenie od 0,50 do 1,00 zł/szt. w zależności od grubości i ukorzenienia.
Źródło: fresh-market.pl (KZ)

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem