Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Niskie ceny pomidorów do przetwórstwa

2010-09-02 00:00
Miało być lepiej, wyszło jak zwykle. Skup pomidorów niczym skup problemów. Czy plantatorzy zrezygnują z upraw? Popatrzmy, co dzieje się w Milejowie. Właściciel tamtejszej przetwórni co prawda nowy, ale problemy jakby stare… - informuje Anna Kurzępa z Redakcji Rolnej TVP.pl

W  Milejowie za kilogram przemysłowych pomidorów plantator otrzyma zaledwie 30 groszy.

Jan Tracz-prezes Zrzeszenia Producentów Owoców i warzyw w Milejowie „ W tej chwili ta cena nie pokryje nawet kosztów produkcji, rolnicy tutaj w ogóle nie myślą o jakiś zyskach”.

30 groszy za kilogram - to cena dostosowana do realiów na europejskim rynku - tłumaczy nowy właściciel przetwórni - firma Dawtona. Paweł Wielgomas-wiceprezes „Dawtona” „Dodatkowo do tej ceny w chwili obecnej rolnicy dostają dopłatę, która wynosi około 14 groszy. Czyli w rzeczywistości otrzymują cenę 44-45 groszy”.

Plantatorzy pomidorów nie mają specjalnego wyboru.

Jan Tracz-prezes Zrzeszenia Producentów Owoców i warzyw w Milejowie „Jest niewiele firm, które zajmują się produkcją koncentratu pomidorowego. My nie możemy negocjować, możemy tylko wysłuchać co nam zaproponuje przetwórca”.

Wiosną tego roku Dawtona kupiła zakład w Milejowie od syndyka masy upadłości. Wtedy plantatorzy bardzo liczyli na nowego inwestora, który zachęcał do podtrzymania produkcji. Dziś spółka zapewnia, że te deklaracje są wciąż aktualne.

Plantatorzy liczą na to, a jednocześnie boją się czy uda się im wygrać konkurencję z tanim chińskim koncentratem.


Więcej na ten temat przeczytasz w informacjach rolniczych Redakcji Rolnej TVP.pl

Źródło: ww6.tvp.pl

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem