Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Czy powstaną lokalne targowiska?

2011-08-12 06:58
Źródło: rp.pl

Na budowę lub modernizację targowiska gmina lub związek gmin może dostać do 1 mln zł. Dofinansowane będzie 75 proc. kosztów inwestycji prowadzonych w miejscowościach do 50 tys. mieszkańców. Ministerstwo rolnictwa rozesłało w tej sprawie informację do samorządów.

– Regionalne targowiska nie spełnią swojej roli. Rolnicy szukają dużych odbiorców, a nie lokalnych bazarów – przewiduje Dominik Woźniak z grupy producenckiej Mazowia Fruits. Z tą opinią zgadza się Leszek Dereziński, prezes Federacji Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych.

Resort rolnictwa przekonuje jednak, że targowiska mogą obniżyć ceny żywności i zwiększą sprzedaż produktów rolno-spożywczych. Żywność ma obowiązkowo zajmować co najmniej 50 proc. ich powierzchni, a regulamin rynku powinien preferować rolników w dostępie do punktów sprzedaży.

Z danych GUS i Agencji Rynku Rolnego wynika, że producentów żywności w kraju ubywa. Polska nie wykorzystuje przez to kwoty produkcji mleka, spadła także produkcja trzody.

– Postępująca koncentracja handlu sprawia, iż szybko kurczą się kanały dystrybucji dostępne dla małych i średnich producentów, którzy nie są partnerami dla sieci. Dlatego zasadne jest wspieranie rozwoju sprzedaży bezpośredniej: rynków i targowisk – przekonuje prezes ARR Władysław Łukasik.

Według nieoficjalnych informacji dopłaty bezpośrednie dla dużych producentów będą od 2014 r. ograniczone. Maksymalnie gospodarstwo ma dostać 300 tys. euro rocznie, co przyniesie 2,5 mld euro oszczędności dla unijnego budżetu – wynika z projektu reformy polityki rolnej.

 

Słowa kluczowe: owoce, warzywa, targowiska
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem