Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Unia Europejska największym importerem bananów

2012-03-05 15:29
Źródło: fresh-market.pl za FAMMU/FAPA (KZ)

Jak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Eurostat oraz Eucofel największe ilości bananów corocznie sprowadzane są przez ugrupowanie 27 państw unijnych oraz przez Stany Zjednoczone. W minionym roku największym światowym importerem bananów były ponownie kraje Unii Europejskiej, które w 2011 roku zaimportowały łącznie 5,045 mln ton tych owoców wobec 5,147 mln ton sprowadzonych rok wcześniej. Na drugim miejscu znalazły się Stany Zjednoczone z wielkością 4,126 mln ton wobec 4,117 mln ton z roku 2010.

Zarówno kraje unijne, jak i USA importują banany głównie z państw Ameryki Łacińskiej. W minionym roku kraje Unii Europejskiej zaimportowały łącznie 3,486 mln ton tych owoców, a USA odpowiednio 4,126 mln ton. Kraje unijne pozostałą część bananów kupują w państwach ugrupowania AKP oraz w swoich zamorskich koloniach, natomiast Stany Zjednoczone zaopatrują się w zasadzie jedynie w państwach Ameryki Południowej.

Największym dostawcą bananów na rynek Unii Europejskiej jest Ekwador, z którego w 2011 roku wyeksportowano do krajów UE 1,292 mln ton tych owoców oraz Kolumbia skąd sprowadzono 1,088 mln ton.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE