Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Borówka wysoka pod ochroną?

2008-05-28 00:00

Stowarzyszenie Plantatorów Borówki Amerykańskiej wystąpiło do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o pomoc w rejestracji środków do ochrony chemicznej dla borówki. 

Obecnie prawo, które obowiązuje w Polsce nie dopuszcza stosowania jakichkolwiek środków ochrony roślin w uprawie borówki wysokiej, co bezpośrednio powoduje duże straty spowodowane przez choroby grzybowe.

Zgodnie z polskim prawodawstwem o rejestrację środka ochrony dla danego produktu występuje producent środka. Niestety w rzeczywistości producenci nie są tym zainteresowani, gdyż koszty rejestracji są zazwyczaj wyższe niż ewentualne zyski ze sprzedaży.

Dotychczasowe próby czynione przez plantatorów, które miały zainteresować firmy chemiczne tym tematem okazały się bezskuteczne, a koszty rejestracji poniesione przez plantatorów niemożliwe.

Dlatego też jedynym wyjściem z tej sytuacji jest skorzystanie z artykułu 49 Ustawy o ochronie roślin poprzez potraktowanie uprawy borówki jako małoobszarowej i wydanie zezwolenia na stosowanie przynajmniej kilku podstawowych preparatów.

Źródło: fresh-market.pl, na podstawie informacji Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl


Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem