Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Holandia – słabszy popyt na gruszki

Po raz kolejny rozpoczął się sezon owoców ziarnkowych. Job van Iterson z firmy owocowej o tej samej nazwie z Haarsteeg z ufnością patrzy na sezon. „W Holandii zebrano nieco więcej gruszek, ale Belgowie mówią, że plony są nieco niższe. Zbiory jabłek są zgodne z prognozami. Ale szczerze mówiąc, nie przejmuję się tym. Jakość jest dobra i to jest o wiele ważniejsze. Fakt, że jest ich kilka więcej, nie jest taki zły. Jeśli wydajność jest niższa i nie ma pewności co do jakości produktu, problemy są znacznie większe.”

Job nie jest więc zdziwiony, że sprzedaż gruszek jest obecnie nieco trudniejsza. „Wszystkie stałe umowy będą kontynuowane, ale poza tym jest nieco ciszej. Właściwie to tak zazwyczaj dzieje się co roku w tym okresie. Różni gracze chcieliby wyczyścić swoje zapasy i zarobić pieniądze. To powoduje pewną presję cenową, ale to może zupełnie się zmienić w następnym tygodniu, gdy wszystkie owoce będą już w magazynach. Nie jest dobrze zaczynać zbyt wysoko, będziesz tylko wyceniać się niezgodnie z rynkiem. Cena jabłka jest obecnie znacznie wyższa, ale nie można jeszcze dokonać osądu sytuacji. Jesteśmy na początku wyścigu i dopiero w maju dowiemy się, co powinniśmy zrobić, a czego nie.”

A pytanie, czy obszar uprawy gruszek nie rośnie zbyt szybko? „Będziemy kontynuować sadzenie, dopóki nie będzie za dużo”, zgodnie z syndromem Golden Delicious. Tak samo będzie z gruszkami. Dopóki naukowcy i ludzie z banków i kooperatyw będą twierdzić, że możemy sprzedać do Chin dużo gruszek, z pewnością tak będzie. Nie studiowałem tego, więc nie wiem. Ale jeśli chcesz w to zainwestować, powinieneś to zrobić."

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE