Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Komunikat otwarty w/s eksportu owoców i warzyw do Federacji Rosyjskiej

2011-09-01 00:03
Źródło: uniaowocowa. pl

Komunikat otwarty
Stowarzyszenia Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw „Unia Owocowa”, Związku Sadowników Rzeczypospolitej Polskiej, Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych oraz Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw
w/s eksportu owoców i warzyw do Federacji Rosyjskiej
 

Niżej podpisane organizacje stoją na stanowisku, że sytuacja panująca na rynku produkcji i eksportu owoców i warzyw do Federacji Rosyjskiej jest wynikiem wieloletniego działania, które może doprowadzić do całkowitej destabilizacji tego rynku. Branża owocowo-warzywna jest systematycznie poddawana bardzo ciężkim próbom wytrzymałości. Kolejne embarga na import polskich owoców i warzyw do Rosji, brak stabilnej polityki kolejnych rządów wspierającej produkcję i eksport owoców i warzyw powodują, że opłacalność produkcji ogrodniczej jest wyjątkowo niestabilna i obarczona dużym ryzykiem, a producenci ponoszą z tego tytułu coraz większe straty. Nasze rolnictwo i ogrodnictwo to jedna z niewielu wyłącznie polskich gałęzi gospodarki, która powinna być otoczona szczególną troską przez polski Rząd. Sektor ten daje utrzymanie setkom tysięcy rodzin, będąc największym pracodawcą sezonowym. Jesteśmy w Europie największym producentem jabłek, wiśni i porzeczki czarnej. Mamy dodatni bilans w handlu zagranicznym świeżymi i przetworzonymi owocami. Podejmowane przez nasze organizacje działania mają m.in. na celu ochronę producentów i eksporterów przed wszelkimi próbami zmonopolizowania rynku produkcji i eksportu owoców i warzyw. Występujemy również w roli negocjatora pomiędzy środowiskiem producentów i eksporterów, a rządem, w kwestiach formalnych dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa produkcji owoców i warzyw oraz ich stabilnego eksportu.

Nasze organizacje mają zastrzeżenia do działalności Polskiego Stowarzyszenia Producentów i Eksporterów Owoców i Warzyw z/s w Kolonii Dobryń (PSPE). Szczególny niepokój budzi próba zmonopolizowania polskiego eksportu do Federacji Rosyjskiej przez tę organizację. Trwająca od pewnego czasu publiczna dyskusja na temat rzekomej walki stowarzyszeń o podział polskiego rynku eksportu jest nieprawdziwa i budzi w nas wielkie oburzenie. Nie jest naszym celem przejęcie kontroli nad tym rynkiem, ale jego ochrona przed obcymi wpływami i zapobieżenie wprowadzeniu praktyk monopolistycznych.


Dziękując za wysiłki włożone w zniesienie embarga na polskie owoce i warzywa, prosimy Pana Ministra Rolnictwa, Marka Sawickiego oraz cały Resort o zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa w eksporcie warzyw i owoców, a zwłaszcza jabłek. Panie Ministrze, prosimy, aby wspólnie z producentami i eksporterami nie ustawał Pan w wysiłkach w doprowadzeniu do przejrzystych zasad rynkowych, równych dla wszystkich uczestników rynku. Chcemy wiedzieć, czy obecnie obowiązująca procedura wydawania świadectw bezpieczeństwa stosowana przez wspomniane wyżej Stowarzyszenie jest akceptowana przez polski Rząd. Jeśli tak jest, prosimy o jej upublicznienie i przekazanie do realizacji wszystkim polskim producentom i eksporterom. W takim przypadku, w celu ochrony polskiego eksportu, nasze Organizacje dostosują się stanowiska Rządu.


Grójec, 28 lipca 2011


Stowarzyszenie „Unia Owocowa” - Waldemar Żółcik, Roman Cybulski
Związek Sadowników Rzeczypospolitej Polskiej - Mirosław Maliszewski
Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych - prof. dr hab. Eberhard Makosz
Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw - Witold Boguta

Komunikat otwarty w/s eksportu owoców i warzyw do Federacji Rosyjskiej

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem