Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Promocja polskich jabłek w Rosji i na Ukrainie

2011-12-05 00:01
Źródło: tvp.info/PAP

– Cieszy nas, że nasz projekt zyskał akceptację. Polega on na promowaniu i informowaniu o walorach jabłek na rynku rosyjskim – na co przeznaczone zostanie 3/4 środków – oraz na Ukrainie – powiedział prezes Związku Sadowników RP, Mirosław Maliszewski. Zaznaczył, że są to tradycyjne rynki sprzedaży dla polskich producentów jabłek.

Maliszewski ma nadzieję, że w wyniku takiej promocji wzrośnie eksport tych owoców. Na ten cel jest przeznaczone 4 mln euro, z czego 50 proc. daje KE, 30 proc. pochodzi z krajowego wsparcia, natomiast udział własny wynosi 20 proc. Pieniądze te będą pochodziły z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

W ramach programu odbędą się akcje promocyjne, m.in. w sieciach supermarketów, w telewizji czy prasie kobiecej, a także w internecie. Programy współfinansowane z unijnych pieniędzy nie mogą promować produktów tylko jednego kraju, dlatego trzeba było przekonać KE, że akcja ta przyczyni się do większych zakupów nie tylko polskich jabłek, ale także z innych krajów Wspólnoty.

Jak poinformował Maliszewski, eksport jabłek z tegorocznych zbiorów „powoli się rozkręca”. Na razie jest niewielki, bo obowiązuje cło eksportowe w Rosji, natomiast obecny kurs złotego do euro jest dość korzystny i sprzyja eksporterom – Myślę, że na wiosnę, gdy cło eksportowe zmniejszy się o połowę, to dość duże ilości jabłek powinny trafić na rynek rosyjski i ukraiński – powiedział prezes. W jego ocenie może to być kilkaset tysięcy ton.
 

Według październikowego raportu Amerykańskiego Departamentu ds. Rolnictwa (USDA) rośnie spożycie tych owoców w Rosji. Ich konsumpcja w przeliczeniu na jednego mieszkańca tego kraju w sezonie 20010/2011 wynosiła ok. 11 kg i była o 7 proc. wyższa niż w sezonie poprzednim. W 2010 roku Rosja była największym importerem jabłek na świecie, importując 1,11 mln ton tych owoców, z czego najwięcej, bo blisko 253 tys. ton (23 proc.), pochodziło z Polski. Ważnym partnerem handlowym były również Chiny (158 tys. ton), Mołdawia (149 tys. ton) oraz Serbia (97 tys. ton).

Według szacunków Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w 2011 r. eksport jabłek z Polski wyniesie 650 tys. ton, wobec 450 tys. ton w ubiegłym roku. Najważniejszym odbiorcą jest Rosja (50 proc. eksportu), Czechy i Ukraina. Tegoroczne zbiory tych owoców oceniane są na 2,5 mln ton, podczas gdy rok temu uzyskano niecałe 1,9 mln ton.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem