Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Mrożone porzeczki w cenie

2007-10-02 00:00

Według Foodnews, pierwsze kontrakty na serbską czarną porzeczkę zawierano w cenie 1,5-1,9 Euro/kg fca ex Serbia, niestety aktualnie niewiele długoterminowych umów dochodzi do skutku.

Problemy z realizacją kontraktów spowodowały trudne warunki pogodowe tego lata: upały powyżej 40 stopni C dały się we znaki plantacjom czarnej porzeczki w Serbii, więc zbiory będą niższe o około 20 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Pogorszyła się też jakość produktu, bowiem owoce są mniejsze. Obecnie handlowcy oferują za porzeczkę 1,8-1,85 Euro/kg za porzeczki IQF (80 proc. czarne i 20 proc. czerwone), a ceny są 15-20 proc. wyższe niż rok temu.

Wśród kupujących i sprzedających dominuje nastrój wyczekiwania. Jeden z handlowców holenderskich, który kupuje porzeczkę po 1,65 Euro/kg twierdzi, że początkowo ceny czarnych porzeczek mocno skoczyły w górę, by spaść pod wpływem podaży, a następnie ponownie wzrosnąć. Tak więc zarobek producentów zależał od momentu sprzedaży.

Ceny mrożonych czarnych porzeczek również doświadczyły nienormalnych wahań. Zwykle różnica w cenie IQF mrożonych porzeczek (całych), a zamrożonych nie w całości owoców wynosiła 0,30-0,40 Euro/kg, zaś ostatnio nie było różnicy cenowej na te produkty. Źródła serbskie mówią o cenie porzeczek mrożonych IQF 2 Euro/kg. Przed rokiem zamrożone nie w całości owoce porzeczki kosztowały 1 Euro, więc podrożały w br. o 100 proc.

Zbiory malin w Serbii były o 30 proc. niższe niż przed rokiem. Również dla malin odnotowano brak różnic cenowych dla całych mrożonych oraz rozdrobnionych. Polskie maliny mrożone Polana klasa I (całe i nie) oferowano ostatnio po 1,9 Euro/kg. Przyczyną jest fakt, że świeże maliny są obecnie w Polsce bardzo drogie.

Źródło: fresh-market.pl na podstawie FAMMU/FAPA

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem