Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Polska w UE to wiele pozytywnych zmian na wsi

2009-04-29 00:00

Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej spowodowało wiele pozytywnych zmian w rolnictwie i na wsi - powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki, rozpoczynając międzynarodową konferencję "Rolnictwo i obszary wiejskie - pięć lat po akcesji do UE".

Dwudniowa konferencja rozpoczęła się we wtorek w Warszawie.

Zdaniem Sawickiego za sukces należy uznać włączenie się polskiej branży rolno-spożywczej w jednolity rynek UE. "Przez pięć lat Polska dostosowała swoje prawodawstwo i zbudowała system wdrażania instrumentów wspólnej polityki rolnej" - powiedział minister.

Według ministra pięcioletnie doświadczenie we wdrażaniu Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) daje Polsce prawo do dyskusji nad nowymi rozwiązaniami po 2013 r.

Sawicki zaznaczył, że Polska proponuje taki model płatności, by "dopłaty bezpośrednie były związane wyłącznie z powierzchnią i uwzględniały konieczność produkcji rolniczej w zgodzie ze środowiskiem naturalnym".

Wyjaśnił, że Polska uważa, iż płatności ONW - z tytułu gospodarowania w niekorzystnych warunkach powinny być przeniesione z tzw. II filara do I filara - tj. środków przeznaczonych na finansowanie rolnictwa. W opinii szefa resortu rolnictwa, jest to uzasadnione, ponieważ dopłaty bezpośrednie mają finansować część kosztów produkcji rolnej.

Przeczytaj więcej na ten temat w www.agronews.com.pl

Źródło: www.gazeta.pl  

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem