Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Polski import produktów rolno-spożywczych

2009-01-05 00:00

Do Polski w okresie I-IX 2008 roku sprowadzone zostały artykuły rolno-spożywcze na ogólną kwotę 7 183 mln EUR co oznaczało w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku wzrost importu o około 25 proc.

W ramach UE sprowadziliśmy towary na kwotę 4 987 mln EUR i był to wzrost w stosunku do poprzedniego roku na poziomie 27 proc. Udział przywozu z krajów UE stanowił ponad 69 proc. ogólnej wartości importu (przed rokiem ponad 68 proc.). Wartość zakupów w 11 krajach, które są nowymi członkami UE wzrosła o 19 proc. i wyniosła 788 mln EUR.

W porównaniu z analogicznym okresem 2007 roku, wartość importu z krajów WNP wynosiła 207 mln EUR i wzrosła o ponad 43 proc., stanowiąc 2,9proc. importu ogółem.

Artykuły rolno-spożywcze, które importowano do Polski w 20 proc. pochodziły z Niemiec, w 9,4 proc. z Niderlandów, w 5,8 proc. z Hiszpanii i w 5,3 proc. z Argentyny. Ponadto znaczący udział w imporcie miały również: Dania, Francja, Włochy, Republika Czeska oraz Chiny. Zakupy z wszystkich wyżej wymienionych krajów stanowiły 62 proc. wartości całego polskiego importu towarów rolno-spożywczych.

Pod względem wartości, najważniejszymi towarami sprowadzanymi do Polski w okresie I-IX 2008 roku były: mięso wieprzowe, makuchy sojowe, syropy cukrowe, zboża, owoce cytrusowe, filety rybne i ryby świeże, karma dla zwierząt a także czekolada oraz jelita zwierząt. Import mięsa wieprzowego w większości pochodził z Danii i z Niemiec, a makuchów sojowych z Argentyny i z Niemiec. W stosunku do ubiegłego roku nastąpił ponad 2-krotny wzrost wartości importu wieprzowiny i 47 proc. wzrost wartości zakupów makuchów sojowych. Natomiast, wyraźnemu zmniejszeniu uległ import tytoniu nieprzetworzonego (o 25 proc.) a także ziemniaków (o 56 proc.) oraz soków owocowych (o 9 proc.).

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem