Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Robot zbierający kalafiory

2009-10-05 00:00

Robot zbierający kalafiory staje się alternatywą dla pracy ręcznej.

Eksperci rządu Brytyjskiego oznajmili, że doświadczenia prowadzone na maszynie zaprojektowanej by zbierać kalafiory prowadza do rozwiązania dwóch problemów z którymi spotykają się rolnicy: trudności ze znalezieniem siły roboczej i kontrola supermarketów nad cenami, kształtem oraz kalibrem kalafiorów która zmusza hodowców do szukania większej wydajności. W sytuacji gdy nie można znaleźć pracowników w odpowiednim czasie, kalafiory zebrane z pola nie mają już tej wartości jak te zrywane w szczycie sezonu a straty gospodarstw rolnych sięgają nawet 60% plonów.

Na razie próby z nowym robotem są w stadium początkowym. Naukowcy planują, że technologia ta będzie dostępna na rynku za dwa lata. Obecnie robot ma zainstalowaną kamerę która umożliwia mu widzenie liściastych warstw kalafiora i ocenę gęstości liści rośliny.

Według oceny naukowców ta możliwość - widzenia gęstości liści oraz zdolność do zrozumienia jak roślina dojrzewa - jaką maszyna będzie posiadała, umożliwi jej z czasem planowanie sadzenia oraz nadzór nad dojrzewaniem kalafiorów. Robot będzie mógł zalecić np. podlanie roślin większą ilością wody bądź podanie środków owadobójczych w razie choroby oszczędzając rolnikowi nawozów, pestycydów oraz wody.

Robot zbierający z pola kalafiory pozostawiałby również mniej odpadów a także, co niemniej ważne, przyczyniłby się do zwiększenia produkcji na hektar uprawy co oznaczałoby większe zyski dla farmerów. Wprowadzenie takich maszyn rozpocznie proces mikro zarządzania dużymi polami uprawnymi na świecie.

Źródło: Rolnicy com

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem