Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Stanowisko KUPS w sprawie cen skupu jabłek

2008-08-27 00:05

STANOWISKO Producentów zagęszczonych soków owocowych zrzeszonych w Stowarzyszeniu Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) aktualne na dzień 25 sierpnia 2008 roku.


Producenci zagęszczonych soków owocowych zrzeszeni w Stowarzyszeniu Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) w pełni rozumieją trudną sytuację sadowników spowodowaną niskimi cenami jabłek przemysłowych w bieżącym sezonie produkcyjnym. Kategorycznie protestujemy jednak przeciw zastosowanym metodom nacisku na przemysł przetwórczy jakich dopuszcza się Związek Sadowników RP. Działania Związku prowadzące do pełnego paraliżu i blokad zakładów są bezprawne, przestępcze i niedopuszczalne. Szantaż i przemoc nie jest drogą porozumiewania się i rozwiązywania problemów. Prowadzi jedynie do eskalacji napięć i wymiernych strat ekonomicznych po obu stronach konfliktu.

Stowarzyszenie KUPS oświadcza:
1. Członkowie KUPS wielokrotnie uczestniczyli w spotkaniach mających na celu przedstawienie bardzo trudnej i złożonej sytuacji na polskim i światowym rynku koncentratów owocowych. W interesie sadowników i producentów zagęszczonych soków jabłkowych również jest aby ceny koncentratów i jabłek kształtowały się na wyższym poziomie. Niestety sytuacja na rynku światowym tj. nadprodukcja koncentratu jabłkowego, spadek spożycia soków i niższe ceny koncentratów na innych rynkach nie pozwalają nam akceptować cen proponowanych przez Związek Sadowników RP. Dlatego też stoimy na stanowisku, że nasza propozycja dotycząca stopniowego podwyższania cen, w miarę poprawy jakości jabłek, jest jedynym, możliwym
i bezpiecznym dla obu stron kompromisem. Oczekiwanie ceny 30 - 35 gr/kg jabłek przemysłowych, bez uwzględnienia realiów rynkowych, doprowadzić tylko może do zaprzestania nieopłacalnej produkcji w zakładach przetwórczych.

2. Blokady zakładów i rozbudzanie wśród sadowników nierealnych na dzień dzisiejszy nadziei, wskazuje na brak chęci rzeczywistego porozumienia i polityczne motywacje liderów Związku Sadowników RP. Bezprawne i przestępcze działania organizatorów protestów polegające na blokowaniu ruchu towarowego i osobowego w zakładach, w konsekwencji doprowadzą do licznych procesów cywilnych o odszkodowania za olbrzymie straty, których zakłady będą dochodzić z pełna konsekwencją i determinacją.

3. Producenci soków zagęszczanych kategorycznie protestują przeciw bezczynności policji i tolerowaniu łamania prawa oraz pozbawiania przetwórców podstawowych swobód gospodarczych i obywatelskich.

4. Nieodpowiedzialne działania Związku Sadowników RP doprowadzą również do utarty wiarygodności całej branży owocowo – warzywnej oraz latami wypracowanego zaufania i dobrego wizerunku. W obecnej chwili reakcją odbiorców na brak realizacji dostaw z zablokowanych zakładów są poszukiwania alternatywnych źródeł zakupu koncentratu jabłkowego.

W świetle powyższej sytuacji jesteśmy gotowi do kontynuowania merytorycznego dialogu. Nie mając innej możliwości i nie chcąc eskalacji konfliktu, przetwórcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu KUPS zdecydowali o zaprzestaniu skupowania i przetwarzania jabłek.

Z poważaniem,

Barbara Groele
Sekretarz Generalny KUPSDo wiadomości:

1. Wicepremier Waldemar Pawlak, Ministerstwo Gospodarki, Ul. Plac Trzech Krzyży 3/5, 00-507 Warszawa
2. Minister Marek Sawicki, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ul. Wspólna 30, 00-950 Warszawa
3. Wiceprezes Rady Ministrów, Grzegorz Schetyna, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ul. Stefana Batorego 5, 02-591 Warszawa
4. Gen. Inspektor Andrzej Matejuk, Komenda Główna Policji, ul. Puławska 148/150, 02-514 Warszawa
5. Rada Gospodarki Żywnościowej, Ul. Wspólna 30, 00-950 Warszawa
6. Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej, Ul. Piłsudskiego 59, 05-600 Grójec
7. Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych, Ul. Leszczyńskiego 58, 20-068 Lublin
8. Związek Sadowników Polskich, Ul. Reymonta 18, 96-100 Skierniewice
9. Krajowa Rada Izb Rolniczych, Ul. Wspólna 30, 00-930 Warszawa
10. Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Ul. Szkolna 2/4, 00-006 Warszawa
11. Krajowa Rada Przetwórstwa i Zamrażalnictwa Owoców i Warzyw, Ul. Czackiego 3/5, 00-043 Warszawa
12. Unia Polskiego Przemysłu Chłodniczego, Ul. Traktorowa 170, 91-203 Łódź
13. Krajowe Zrzeszenie Plantatorów Aronii i Owoców Jagodowych, Ul Zagajnikowa 11, 95-015 Głowno
14. Rada Krajowego Związku Zrzeszeń Plantatorów Owoców i Warzyw, Ul. Wspólna 30 p. 516, 00 – 930 Warszawa
15. Członkowie Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS)
16. Producenci Zagęszczonych Soków Owocowych
17. Media (TV, radio portale internetowe)


Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem