Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Kup teraz abonament!

UE zakazuje importu nasion z Egiptu

2011-07-07 00:00
Unia Europejska wycofuje ze sprzedaży i zakazuje do 31 października importu pewnych typów nasion z Egiptu, po tym jak stwierdzono związek między nasionami kozieradki z Egiptu a falą zakażeń szczepem EHEC w Europie - informuje PAP za agencją Reuters. - podaje portalspozywczy.pl

Wcześniej Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) informował, że partia nasion kozieradki importowana z Egiptu najprawdopodobniej ma związek z falą zarażeń EHEC we Francji i w Niemczech. Partia ta mogła trafić także do innych krajów.

Wszystkie nasiona kozieradki eksportowane do Europy od 2009 roku przez egipską firmę, zidentyfikowaną jako dostawca zakażonej partii, muszą zostać wycofane, przebadane i zniszczone - poinformowała KE, która nie sprecyzowała, o jaką firmę chodzi.

Według EFSA "partia nasion kozieradki, wykorzystywanych do produkcji kiełków, sprowadzana z Egiptu przez niemieckiego importera, ma najbardziej prawdopodobny związek" z falą zarażeń.

W Europie i Ameryce Północnej odnotowano już ponad 4,1 tys. przypadków zakażeń bakterią E.coli. Jedno z ognisk epidemii znajdowało się w północnych Niemczech, a drugie w pobliżu Bordeaux w południowo-zachodniej Francji. W następstwie zakażenia EHEC oraz wystąpienia zespołu hemolityczno-mocznicowego (HUS) zmarło ok. 50 osób.

Po raz pierwszy ostrzeżenie przed nasionami kozieradki importowanymi z Egiptu EFSA wydała 29 czerwca - przypomina PAP.

Źródło: portalspozywczy.pl
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem