Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Większa pomoc dla powodzian

2010-11-29 00:00
400 milionów złotych pomocy zaoferował rząd rolnikom poszkodowanym przez powódź. Ministerstwo rolnictwa nie wyklucza, że pula środków będzie zwiększona. Na razie zainteresowanie rolników funduszami jest nie wielkie, ale to ma się zmienić. - informuje Witold Katner z Redakcji Rolnej TVP.pl

Jak na razie zainteresowanie rolników poszkodowanych przez powódź pomocą finansową z PROW-u jest umiarkowane. Dostępnych jest 400 milionów złotych, wnioski opiewają na kwotę tylko 130 milionów. Ale to może się niedługo zmienić.

Tomasz Kołodziej – prezes ARiMR - „Od 30 listopada do 30 grudnia będziemy po raz drugi przyjmować wnioski od rolników poszkodowanych w wyniku tegorocznej powodzi”

Zainteresowanie może być większe, bo Sejm przegłosował właśnie ustawę, która umożliwi rolnikom poszkodowanym przez powódź otrzymanie zaliczek pomocy finansowej z PROW-u. Dlatego na wszelki wypadek ministerstwo rolnictwa już zapowiada, że pieniędzy nie zabraknie.

Kazimierz Plocke, wiceminister rolnictwa - „Chcielibyśmy przesunąć środki jeżeli będzie taka potrzeba na działanie przywracania potencjału produkcyjnego w gospodarstwach rolnych, które ucierpiały w wyniku klęsk żywiołowych, klęsk powodzi.”

Opozycja krytykuje rządową pomoc dla powodzian. Jej zdaniem jest jej za mało oraz została udzielona za późno. Krzysztof Jurgiel, poseł PiS - „Państwo powinno wziąć całkowicie odpowiedzialność za przywrócenie stanu poprzedniego tzn. przed powodzią i powinno sfinansować kompleksowo odtworzenie produkcji w danych gospodarstwie.

Szans na to nie ma jednak żadnych. Podobnie jak na realizację pomysłu zwiększenia maksymalnego limitu, który może otrzymać gospodarstwo. Obecnie jest to 300 tysięcy złotych.

Romuald Ajchler, SLD – „To wystarczy na gospodarstwo 5 – 10 hektarowe, ale na gospodarstwo 300 hektarowe to jest to zbyt mała kwota.”

Opozycja przekonuje, że jeżeli zainteresowanie jest tak małe to trzeba zwiększyć limit, aby fundusze nie przepadły. Ale ministerstwo rolnictwa nie dopuszcza na razie takiej możliwości.


Źródło: ww6.tvp.pl

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl


Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem