Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Zmiany w KRUS jeszcze w tym roku

2009-08-10 00:00

Ograniczyć dotacje państwa do ubezpieczenia rolników w KRUS - tego chce rząd. Na niższe stawki mogliby liczyć najbiedniejsi. Bogaci będą płacić więcej, w zależności od dochodów gospodarstwa - czytamy w Dzienniku. Założenia nowelizacji ustawy o KRUS będą przedstawione jeszcze w tym roku.

Obecnie do KRUS należy 1,5 miliona rolników. Ich ubezpieczenie emerytalno-rentowe jest w ponad 90 procentach dotowane przez państwo. W tym roku będzie to kosztowało rekordową kwotę ponad 16,44 miliarda złotych.

Jak ustalił DZIENNIK, dotacje państwa mają ograniczyć się do tych rolników, których na płacenie normalnych składek nie stać. Nowością byłoby uzależnienie składek od dochodów gospodarstwa. Projekt zakłada także swobodniejszy przepływ rolników z KRUS do ZUS.

Nie zmieniłyby się stawki dla rolników produkujących na własne potrzeby, czyli dla najmniejszych gospodarstw. Ale najbogatsi, czyli 10 procent rolników, płaciliby składkę uzależnioną od dochodów. Kolejne 20 procent właścicieli średnich i dużych gospodarstw miałoby do wyboru, czy rozliczają się na podstawie dochodu, czy ryczałtu. Ryczałt oznaczałby mniejszą składkę, ale także niższą emeryturę.

Źródło: Dziennik

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem