Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Niedziela 5 lipca 2020. Od wczoraj dodano 1919 ceny w 16 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Borówka amerykańska – ceny znów rosną?

  |   Źródło:
Zainteresowanie borówką wysoką na polskim rynku wciąż jest bardzo wysokie, niestety pogoda nie ułatwia zbiorów.

Sytuacja w handlu borówką wysoką zmienia się jak „w kalejdoskopie”. W minionym tygodniu ceny owoców diametralnie spadły w dół, a już w bieżącym tygodniu trend się odwrócił i ceny znów zaczęły piąć się w górę. Wszystko za sprawą zmian w pogodzie, które uniemożliwiają stabilne, sukcesywne zbiory przekładające się na ograniczenie podaży borówki wysokiej na rynku.

Nie słabnące, a wręcz rosnące zainteresowanie borówkami ze strony firm eksportowych i grup producenckich wpływa na ceny, które w ciągu zaledwie tygodnia wzrosły ponownie o ok. 15 proc. na kilogramie. W chwili obecnej za borówki na eksport firmy płacą plantatorom od 11,00 do nawet 15,00 zł za kilogram (owoce w ofercie luzem i w 250 g opakowaniach, w kalibrze 12+). Niektóre firmy skupują niewiele mniejsze owoce, w kalibrze 11+, płacąc za nie nieco mniej, tj. od 9,00 do 11,00 zł za kilogram. Podobnie jak w droższym przypadku, poszukiwane są owoce w ofercie luzem lub w 250 gramowych opakowaniach.

Podobna sytuacja ma miejsce na lokalnych rynkach hurtowych. W ostatnich dniach ceny borówki wysokiej w handlu małohurtowym także wzrosły, średnio o 14 proc. na kilogramie i dziś owoce te oferowane są na podwarszawskich Broniszach od zaledwie 12,00 do nawet 16,00 zł za kilogram. Plantatorzy drobniejsze owoce w łubiankach luzem oferują już od 10,00 zł za kilogram. Na lubelskiej Elizówce ceny oscylują w granicach 12,00 do 16,00 zł, natomiast na łódzkiej Zjazdowej owoce luzem kosztują od 10,00 do 13,00 zł za kilogram a w 250 gramowych opakowaniach od 12,00 do 14,00 zł za kilogram.

 

 

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.