Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sroda 21 października 2020. Od wczoraj dodano 2074 ceny w 25 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Borówka. „Za rok po 40 zł”

  |   Źródło:
Plantacji borówek jest u nas dużo. Cena borówek na polskich rynkach jednak nie maleje, ponieważ większość towaru trafia za granicę.

„Gdy pod koniec lipca zaczęła się sprzedaż krajowej borówki, narzekano na wysokie ceny u plantatorów. Za kilogram chcieliśmy od 20 do 22 złotych. Potem okazało się, że towaru jest mniej, niż zapowiadano na początku lata. To dlatego, że najpierw upały i susza, a zaraz potem ulewy i burze zniszczyły część zbiorów. Niektórym plantatorom właśnie w drugiej połowie sierpnia odeszła prawie połowa owoców. Normalnie ratowaliby się, sprzedając borówkę gorszej jakości do przetwórni, ale owoc był tak mizerny, że nawet na przetworzenie już się nie nadawał. Na rynku borówki było znacznie mniej, a popyt na nią wciąż rósł. W efekcie cena borówki deserowej na wybranych rynkach hurtowych na przełomie sierpnia i września dochodziła do 38 złotych za kilo. Ja w pierwszym tygodniu września miałem ją równo po 30 złotych za kilogram. Jak długo działam w branży borówkowej, czyli od 18 lat, tak drogo jeszcze nie było. Pamiętny dla nas był 2016 rok. Wtedy cena tego owocu na rynkach hurtowych przez prawie cały sezon nie przekraczała 10 złotych za kilo. Mimo deszczowego lata, był prawdziwy wysyp borówki, więc ceny malały. Ja sprzedawałem ją sklepom po 7-8 złotych i cieszyłem się, że w ogóle mam odbiorców” - opowiada plantator z powiatu hajnowskiego w województwie podlaskim.

Mężczyzna sądzi, że to nie koniec rekordów cenowych w przypadku borówki. „W 2021 roku borówki w hurcie może będą dostępne nawet za około 40 zł/kg. Popyt na nie przecież u nas wzrasta z roku na rok. Niektórzy w naszej branży mówią, że panuje istny szał na borówkę. Zbiory u nas są duże, ponieważ przybywa krajowych plantacji borówki. Cena owoców w Polsce jednak nie spada, bo większość towaru trafia na zachodni rynek. Tam stawki są przynajmniej o kilkanaście procent wyższe niż oferowane plantatorom na miejscu. To sprawia, że na naszych rynkach borówki często brakuje. Cena więc idzie w górę”.

Słowa kluczowe: borówka

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.