Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 20 października 2020. Od wczoraj dodano 2125 ceny w 23 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ceny jabłek o 30 procent w dół

  |   Źródło:
Na wybranych rynkach hurtowych jabłka deserowe potaniały nawet o 30 procent tydzień do tygodnia. „Sadownicy amerykańscy takich skoków nie znają” - mówią krajowi sadownicy.

„Jesienią zeszłego roku byłem w Stanach Zjednoczonych. Kolega ma tam sady, m.in. jabłoniowe. Tam ceny jabłek w ciągu całego sezonu różnią się o kilka, kilkanaście procent. To tak, jakby u nas ceny wahały się o kilka, kilkanaście groszy. Pewnie, że różnica zawsze występuje, bo przecież rynek jest dynamiczny i takie jest jego prawo, ale u nas te skoki cenowe, czasem z tygodnia na tydzień wynoszące 30 procent, zarówno w górę, jak i w dół, najbardziej doświadczonego sadownika potrafią zniszczyć” - mówi rolnik z powiatu konińskiego w Wielkopolsce.

Jego słowa, dotyczące skoków cenowych, mają przełożenie na sytuację z ostatnich dni na rynkach hurtowych. Przykładowo: ceny jabłek na rynku hurtowym w Radomiu w ciągu tygodnia spadły nawet prawie 30 proc., ale już chociażby na lubelskiej Elizówce wybrane odmiany (np. Boscoop) podrożały o blisko 25 proc. w tym samym czasie.

Sadownik zaznacza dalej „Co dziwne, akurat w zeszłym roku w USA doszło do tego, że w październiku, w porównaniu z wrześniem, ceny jabłek wzrosły. Podaż owoców po zbiorach była największa, więc ich ceny powinny być najniższe w skali całego sezonu. Okazało się jednak, że sadownicy wyjątkowo duże ilości jabłek deserowych, pozyskanych z pierwszych zbiorów, umieścili w przechowalniach. Chcieli poczekać, aż rynek hurtowy zaoferuje im wyższe ceny. To spowodowało, że właśnie w październiku na amerykańskim rynku czasowo zabrakło jabłek. Gdy więc tamtejszym sadownikom zaproponowano wyższe stawki za jabłka, te owoce znowu pokazały się na rynku. Tak też powinno być w Polsce. To producent powinien decydować o poziomie cen, a nie punkty skupu czy hurtownicy”.

Słowa kluczowe: jabłka deserowe

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.