Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest czwartek 1 października 2020. Od wczoraj dodano 3795 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Hiszpania – ceny klementynek szybują w górę

Owoce cytrusowe
  |   Źródło:
Ceny klementynek w Hiszpanii szybują w górę z powodu niedoborów podaży.

Według najnowszego raportu o stanie kampanii cytrusowej w Castellón, przygotowanego przez Radę Rolnictwa, cena klementynek w prowincji odnotowała znaczny wzrost z powodu braku tych owoców. Tymczasem cena pomarańczy prawie się nie zmieniła w porównaniu do dwóch lat temu, kiedy produkcja była podobna do obecnej. Ze swojej strony mandarynki z (mandarinas con royalties) nadal działają niezależnie.

Ceny klementynek podwoiły się
Jak podkreśla raport, odmiany takie jak Clemenules i Clemenvilla odnotowały wzrost cen w porównaniu z poprzednim sezonem, przy wzroście o 20 centów za kilogram w porównaniu do ubiegłego roku i 10 centów w porównaniu z kampanią 2017/2018 w przypadku Clemenules oraz 0,18 euro/kg w porównaniu z poprzednią kampanią i około 0,11 euro/ kg w porównaniu z kampanią 2017/2018 w przypadku Clemenvilla.

Ma to związek ze spadkiem produkcji, szczególnie w przypadku małych owoców, „z wyraźnym zmniejszeniem zarówno w pierwszej części kampanii, jak iw drugiej”, mówi raport.

Pomarańcze, ceny i wielkości podobne do dwóch lat temu
Jeśli chodzi o pomarańcze, a ceny stoją powyżej cen z poprzedniego sezonu, nadal są bardzo podobne, a nawet w niektórych przypadkach niższe niż dwa lata temu. Jedną z najskuteczniejszych odmian są późne pomarańcze pępkowe, z takimi samymi cenami jak w sezonie 2017/2018 w prowincji Walencja i wzrostem zaledwie 3 centów za kilogram w Alicante. Jeśli chodzi o Navelinę, w Walencji pomarańcze te podrożały o 5 centów za kilogram w porównaniu do 12 miesięcy temu i potaniały o 2 centy w porównaniu z rokiem wcześniejszym.

Mandarynki (mandarinas con royalties) nieznacznie w górę
Zgodnie ze sprawozdaniem Rady zarówno Nadorcott, jak i Tango zostały sprzedane po cenach powyżej 0,80 euro za kilogram w prowincjach Walencji i Alicante, czyli o około 20 centów więcej niż w poprzednim sezonie. Ale różnice w cenach sprzed dwóch lat są mniej znaczące: +0,07 euro/kg w prowincji Walencja i -0,02 euro/kg w Alicante.

Największy wzrost odnotowała hybrydowa mandarynka Orri, a jej ceny w Castellón przekraczały nawet jedno euro za kilogram. Jest to wzrost o około 35 centów w porównaniu z poprzednią kampanią.

Ceny cytryn również wzrosły. W styczniu sprzedano je za 0,40 euro za kilogram w miejscu pochodzenia, „daleko od 0,20 osiągniętego w poprzednim sezonie”, wynika z raportu regionalnego.

źródło hiszpańskie: valenciaplaza.com

Podobne
Cytryny
2020-02-28 10:00
Cytryny – prognozy się potwierdziły
Podaż cytryn w bieżącym sezonie zimowym pozostaje niższa niż rok temu. To przekłada się na ceny i kierunek ich zmian.
czytaj więcej
Mandarynki
2020-02-20 09:00
Mandarynki jeszcze droższe
Sezon 2019/2020 był dla mandarynek sezonem dużych niedoborów podażowych, co odbiło się na cenach tych owoców. Również na rynku polskim. A przecież teraz pod względem ich dostępności będzie tylko gorzej.
czytaj więcej
Pomarańcze
2020-02-18 08:00
Czy pomarańcze zdrożeją?
Luty to często okres, w którym ceny pomarańczy na polskim rynku hurtowym rosną. Czy tak będzie i w tym roku?
czytaj więcej
Mandarynki
2020-02-13 20:38
Mandarynki bez poprawy
W podaży mandarynek od dawna widać oznaki kryzysu, a zamiast poprawy jest tylko coraz gorzej. Jak to się przekłada na ceny.
czytaj więcej
Pomarańcze
2020-02-04 07:45
Sezon na pomarańcze trwa
To nie jest najlepszy sezon dla producentów cytrusów z południa Europy. Choć ceny są wysokie, to tylko dlatego, że zbiory owoców są mniejsze.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.