Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Płyty warstwowe FPW ABO

2012-05-22 15:39

Istnieją jednak sposoby na uproszczenie budowy.

Przechowalnia to konieczny budynek w każdym gospodarstwie produkującym owoce lub warzywa. Oprócz wyposażenia technicznego wewnątrz budynku ważna jest jego dobra izolacja od czynników zewnętrznych. Tradycyjnie taką rolę spełniają murowane ściany ocieplone styropianem lub wełną mineralną. Coraz popularniejsze staje się jednak zastąpienie ich przez płyty warstwowe. Co ważne, można je stosować także na dachach. Do ich głównych zalet należy łatwość i szybkość montażu. Płyty są też tańszym rozwiązaniem niż tradycyjnie stosowane materiały, tańszy jest również ich transport.

Rodzaje płyt

Płyty warstwowe wykorzystywane jako materiał ścienny lub pokrycie dachowe wykonane są z dwóch arkuszy blachy pomiędzy którymi znajduje się materiał izolacyjny. Jako warstwa izolacyjna stosowana jest pianka poliuretanowa, styropian bądź wełna mineralna. Najtańszym materiałem jest styropian, którego główną wadą jest jego łatwopalność. Na szczęście styropian ma też wiele zalet, co przesądza o jego popularności. Jest sztywny i zarazem lekki, co w połączeniu z profilami trapezowymi blach daje wytrzymałą i lekką konstrukcję ścian lub dachu. Jedną z firm produkujących takie płyty jest Fabryka Płyt Warstwowych ABO z Mchowa koło Przasnysza, w ofercie której można znaleźć pełną paletę płyt wykonanych z zastosowaniem różnych technologii. Wśród nich możemy znaleźć m.in. płyty ognioodporne z rdzeniem z wełny mineralnej. Płyty te mogą być stosowane nawet jako elementy wrót ogniowych. Kolejnym rodzajem płyt są płyty z rdzeniem poliuretanowym. Dzięki bardzo dobrej izolacyjności tego materiału mogą być one cieńsze niż w przypadku innego rodzaju rdzeni. W FPW ABO traktowane są one jako płyty specjalistyczne i mogą mieć one okładziny wykonane nie tylko z blachy, ale także z innych materiałów.

Profil i kolor do wyboru

Blacha wykorzystywana jako zewnętrzna okładzina płyty może mieć różne profilowanie. Uzależnione jest to głównie od jej przeznaczenia. Przy wykorzystaniu płyty jako pokrycie dachowe niezbędne jest zastosowaniu głębszego profilowania, które zapewnia lepszą sztywność materiału. W przypadku okładzin płyt ściennych, profilowanie jest płytsze. Producent poza standardowymi wzorami profilowania daje możliwość przetłoczenia blach w inny sposób, dlatego każdy może dopasować wyrób do swoich potrzeb. Dzięki malowaniu płyt na różne kolory inwestor może także dopasować wygląd płyt do swojego gustu. Standardowo dostępnych jest pięć kolorów. Przy większych zamówieniach dostępna jest szeroka paleta kolorów RAL.

Firma FPW ABO poza samymi płytami oferuje także elementy konieczne do obróbek blacharskich a także wszelkie niezbędne akcesoria do montażu płyt. Aby zapewnić w pełni kompleksową obsługę inwestycji szefowie firmy zdecydowali się także na prowadzenie usług w zakresie transportu i montażu płyt. Blachy wykorzystywane do produkcji płyt zabezpieczone są przed korozją za pomocą ocynkowania, a dodatkową ochronę zapewnia warstwa poliestrowa.

Słowa kluczowe: blacha, płyty warstwowe
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem