Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Sterownik do przechowalni LB 600

2012-03-22 13:00
Źródło: fresh-market.pl (Grzegorz Borkowski)

Sterownik LB 600 produkowany przez firmę LAB-EL Elektronika Laboratoryjna przeznaczony jest do zastosowań w przechowalniach z różnym poziomem wyposażenia. W najprostszej wersji LB 600 umożliwia sterowanie i monitoring temperatury i wilgotności. W bardziej rozbudowanych wersjach może być doposażony w czujniki ciśnienia oraz zawartości tlenu i dwutlenku węgla, a także inne akcesoria.

Jak to działa

Sterownik zbiera sygnały z podłączonych czujników. Następnie są one zapamiętywane przez urządzenie lub przesyłane do zewnętrznego komputera. Przesyłanie danych może odbywać się zarówno przy pomocy kabla jak i bezprzewodowo. Sterownik na podstawie zmierzonych parametrów steruje podłączonymi do niego urządzeniami, takimi jak: agregaty chłodnicze, nagrzewnice, nawilżacze, czy osuszacze. W najbardziej rozbudowanych wersjach sterownik zarządza także zaworami doprowadzającymi gazy modyfikujące skład powietrza w przechowalni.

Sterownik LB 600 potrafi odczytywać sygnały z czujników nie tylko w postaci cyfrowej, ale także sygnały napięciowe, prądowe, rezystancyjne, jak również termopary.

Dane wysłane do komputera są zbierane i archiwizowane. Można je później pobierać w postaci różnorodnych wykresów i raportów. Przesyłanie danych do komputera ma też inne zalety. Możliwy jest zdalny podgląd sytuacji w przechowalni, a osoba nadzorująca jest  alarmowana o zaistnieniu niewłaściwych parametrów przechowywania lub uszkodzenia jakiegoś elementu systemu. Sygnał alarmowy wysyłany jest w postaci wiadomości SMS. Przy zastosowaniu zewnętrznego komputera możliwe jest także dołączenie do systemu kamer obserwacyych.

Niezależnie od podłączenia do zewnętrznego komputera LB 600 może wysyłać sygnały sterujące do urządzeń wykonawczych. Sterownik może wysyłać sygnały analogowe lub sterować urządzeniami na zasadzie włącz/wyłącz  poprzez odpowiednie styczniki.

Sterownik standardowo przystosowany jest do pracy w pomieszczeniach zamkniętych. Jeśli ktoś chciałby umieścić go na zewnątrz to konieczne jest jego doposażenie w oferowaną przez producenta szafkę ochronną.

Szereg możliwości

Wyposażenie przechowalni w jeden sterownik monitorujący i zarządzającymi wszystkimi parametrami przechowywania pozwala na ich monitorowanie i sterowanie we wzajemnej zależności od siebie. Stwarza też możliwość zaprogramowania zmian nastaw w zależności od etapu przechowywania.

Tak jak wcześniej wspomniano istnieje także możliwość zdalnego podglądu i zmiany parametrów przechowywania a także otrzymania informacji o sytuacji alarmowej poprzez wiadomość SMS np. o zbyt wysokiej temperaturze w przechowalni. Dzięki integracji z zewnętrznym komputerem możliwa jest także rejestracja warunków przechowywania dla potrzeb systemów jakości i bezpieczeństwa żywności takich jak HACCP.

Podsumowanie

Sterownik LB 600 umożliwia kompletne zarządzanie klimatem w przechowalni. Jego główną zaletą jest uniwersalność i modułowa budowa. W podstawowej wersji umożliwia zarządzanie jedynie temperaturą i wilgotnością. Można go jednak rozbudować do skomplikowanego urządzenia czuwającego nad parametrami takimi jak ciśnienie czy skład gazów. Dzięki precyzyjnemu zarządzaniu klimatem w przechowalni możliwe jest znaczne ograniczenie strat przechowywanych owoców lub warzyw co z pewnością przełoży sie na szybki zwrot z takiej inwestycji.

Masz pytania do autora, napisz: gborkowski|vp.pl| |gborkowski|vp.pl

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE