Gdzie na holenderskim rynku cebuli znajduje się ryzyko?
W 38. tygodniu, jeśli chodzi o zbiory cebuli w Holandii, było to skradanie się między deszczami, czasami z kilkoma milimetrami opadu. W bieżącym tygodniu prognozy pogody wyglądają znacznie korzystniej. Na południowym zachodzie cebula może być już zebrana prawie cała. Na północy nie będzie łatwo zakończyć zbiory w tym tygodniu. Szczególnie późno zasiane pola będą dojrzewać nierównomiernie i późno. Szybko doprowadzi to do zastosowania środków nadzwyczajnych, aby pomóc cebuli. Po gospodarstwach wyraźnie widać, że mamy koniec września. Nie suszy się już tak jak w sierpniu.
Kto podejmie ryzyko?
W handlu w gospodarstwach rolnych sytuacja jest stosunkowo spokojna. Producenci nie odczuwają potrzeby sprzedaży, a handlowcy i sortowacze obawiają się o jakość cebuli. Wielu z tych ostatnich doświadczyło już pewnych problemów z cebulą z dymki, a cebula z siewu, która została zebrana i załadowana kilka tygodni temu podczas upałów, również nie wszędzie poszła dobrze. Ponieważ problemy często ujawniają się dopiero po kilku tygodniach, niektórzy handlowcy myślą sobie: pozostawmy ryzyko plantatorom na jakiś czas, a jeśli cebula nadal będzie wyglądać dobrze za kilka tygodni lub miesięcy, zawsze możemy kupić.
Średnio stawki również znajdują się nieco powyżej średniej dla tej pory roku. To dodatkowo wzmacnia poczucie, że należy dbać o jakość. Jeśli wystąpi okres silnej podaży, zazwyczaj nie pomaga to cenom. W minionym tygodniu nastrój zakupowy nieco się uspokoił, ponieważ trzeba było wykonać kolejną rundę zbiorów. Sortowacze wolą w takiej sytuacji pozostawić niektóre skrzynki puste, aby być może w przyszłym tygodniu kupić po bardziej okazyjnych cenach od producentów, którzy źle oszacowali plony i/lub przestrzeń w szopie.
Producenci są generalnie (jak zwykle) przekonani o jakości własnej cebuli. I trzeba to powiedzieć: było też mnóstwo dobrej cebuli, która przy odpowiedniej pielęgnacji mogłaby być przechowywana przez długi czas bez żadnych problemów. Producenci oceniają ryzyko nieco inaczej niż kupujący, patrząc bardziej na możliwości, które mogą pojawić się w dalszej części sezonu. To z kolei sprawia, że kupujący są nieco bardziej sceptyczni. "W uprawie cebuli nie ma pewności, że przechowywanie jest opłacalne" - mówią niektórzy sortowacze.
Sprostowanie
Z Giełdy w Goes nadeszła dziś niezwykła wiadomość. Mianowicie, komisja giełdowa wydała sprostowanie dotyczące notowania z 4 września. Notowanie cebuli żółtej z siewu było błędnie podane. W rzeczywistości kategoria została już podzielona na sort 30-60 procent cebuli grubszej i sort powyżej 60 procent cebuli grubszej, które poza tym były prawidłowe. Jednak dobry obserwator może zrozumieć, dlaczego korekta została wprowadzona prawie trzy tygodnie później.
W 38. tygodniu pojawił się statek do Afryki, co zawsze wywołuje dodatkowe emocje na rynku. Mimo to notowania DCA dla cebuli w workach są pod pewną presją. Wiele obecnie partii to cebula drobna. W rezultacie istnieje pewne napięcie między ilościami trojaczków/średnich kalibrów i kalibrów grubych/superów. W związku z tym rozpiętość cen jest duża, od 42 euro za trojaczki do 54 euro za supers. Ogólnie rzecz biorąc, cena worka wynosi średnio około 46 euro.
Notowania DCA:
Cebula workowana 35-50 mm: 43,5 euro/100 kg; (-3,3 proc.);
Cebula workowana 45/65 i 50/70 mm: 45 euro/100 kg (-2,2 proc.);
Cebula workowana 60-80 mm: 48 euro/100 kg (-2,0 proc.);
Cebula workowana +80 mm: 51 euro/100 kg (0 proc.).
Notowania giełdowe:
Giełda Goes
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
31,5 euro/kg (0 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
33,5 euro/kg (-1,5 proc.).
Giełda Middemeer
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
33 euro/kg (-2,9 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
33 euro/kg (-2,9 proc.).
Giełda Emmeloord
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
31 euro/kg (0 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
33,5 euro/100 kg (0 proc.).
Egipska cebula wyrzucona z europejskiego rynku
PRZEGLĄD GLOBALNEGO RYNKU CEBULI
czytaj dalej