Holandia - kupujący wciąż wstrzymują się z zakupem cebuli
W przypadku dostaw bezpośrednich holenderscy producenci i sortowacze wiedzą, jak dość łatwo się dogadać. Jeśli cebula, która musi zejść, nie ma jeszcze nowego właściciela, rolnik odczuwa presję, a handlowiec da za to realne pieniądze bez większego marudzenia. W przypadku późniejszych dostaw wszystko jest nieco bardziej sztywne. Producenci, którzy mają już cebulę od kilku tygodni, oceniają, czy jest ona wystarczająco nieskazitelna, aby przechowywać ją przez długi czas, czy też nie. Jeśli są co do tego wątpliwości, pęka psychologiczna granica 40 euro. Cena wywoławcza kupna nadal pozostaje na poziomie 30 euro. Sortowacze z łatwością decydują się na korzystanie z zapasów roboczych. Rozsądnie rzecz biorąc, runda zakupów dopiero nadejdzie. Ale opinie na temat tego, jak wpłynie to na ceny, są różne.
Czy cebula leżała na polu trochę za długo i jej kolor jest nieco wyblakły? Wtedy rolnik jest bardziej skłonny zapytać, czy jest zainteresowanie, czy nie. To pułapka. Duże ryzyko, według sortowaczy, wiąże się z wadami wewnętrznymi. Zazwyczaj cebula mięknie i można wyczuć, co jest w środku, a co nie. W tym sezonie jest inaczej. Na pierwszy rzut oka ładne i twarde cebule okazują się mieć brązowe wnętrze. Na dobrą cebulę z pewnością znajdą się okazje, ale należy być bardzo świadomym tego, co jest w środku. Ta uwaga padła już z kilku stron.
Brazylia wywołuje zamieszanie
Eksport do Afryki przebiega spokojnie. W ostatnich tygodniach odnotowano pewien wzrost popytu z Azji, ale są to szczególni nabywcy, dla których jako sortowacz musisz mieć naprawdę dobrą cebulę. W tym tygodniu Brazylia wywołuje pewne zamieszanie na rynku. W przeszłości eksporterom zdarzało się czasami tam "umoczyć" z powodu późniejszych roszczeń. Teraz trochę się to potwierdza, ponieważ widać pewną niechęć ze strony eksporterów. Nie jest to zaskakujące, ponieważ przy obecnych cenach roszczenia takie mocno by ich uderzyły.
Notowania DCA dla cebuli workowanej pozostają pod presją. Według osób wtajemniczonych nie ma powodu, aby miały spadać. Nie ma jednak większego popytu. Ale tylko po to, aby przynieść pracę i tak majstrują przy cenie cebuli w workach. Dolna granica notowań dla trojaczków i średniej wielkości wynosi 37 i 38 euro. W przypadku normalnej partii trudno jest nadal o średnią 40 euro.
Notowania DCA:
Cebula workowana 35-50 mm: 38 euro/100 kg; (-5,0 proc.);
Cebula workowana 45/65 i 50/70 mm: 39 euro/100 kg (-6,0 proc.);
Cebula workowana 60-80 mm: 41,50 euro/100 kg (-5,7 proc.);
Cebula workowana +80 mm: 44 euro/100 kg (-4,3 proc.).
Notowania giełdowe:
Giełda Goes
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
29 euro/kg (-6.6 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
32,5 euro/kg (-3 proc.).
Giełda Middemeer
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
30 euro/kg (-6,3 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
32,50 euro/kg (+1,6 proc.).
Giełda Emmeloord
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
29,50 euro/kg (0 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
31 euro/kg (0 proc.).
Mniej cebuli, ale lepsza jakość
"Rynek organicznej cebuli rozwija się nieco wolniej"
czytaj dalej
Cebula będzie nadal walczyć w sezonie 2024
czytaj dalej