Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Holandia – słaby eksport ziemniaków

Eksport ziemniaków jest w tej chwili wyjątkowo cichy. „Są okazjonalne ładunki do bloku wschodniego, ale to nie jest branża, w którą jesteśmy zaangażowani. Co więcej, są ograniczone kontenery jadące do afrykańskich miejsc docelowych, takich jak Wybrzeże Kości Słoniowej i regularnie na Karaiby, ale ogólnie jest bardzo cicho, - mówi Teun Paarlberg z firmy eksportowej G. Sevenhuysen VOF z Warmenhuizen.

„Na przykład w Trynidadzie widzimy, że obecnie kanadyjskie ziemniaki są nadal wrzucane na rynek po niskich cenach. Pomimo choroby brodawkowatej Kanadyjczycy najwyraźniej nadal mogą eksportować”, kontynuuje Teun. „Z perspektywy europejskiej jest znacznie mniej ziemniaków niż w innych latach, ale mimo to nie widzimy jeszcze odzwierciedlenia tego w cenie, chociaż w międzyczasie rynek chipsów nieco się poprawił.”

„Obecny problem polega na tym, że nastroje po stronie rolników znacznie się poprawiają, ale wzrost cen nie może być dokonany po stronie eksportu. To wywiera ogromną presję w szczególności na stacje pakowania, ponieważ nie mogą one osiągnąć marży. W przypadku cebuli widzimy obecnie ten sam scenariusz”, mówi Teun.

Léon Kranenburg z Aardappelhandel en sorteerbedrijf Kranenburg, firmy zajmującej się handlem i sortowaniem ziemniaków z Nieuw-Vennep, również uważa, że ​​obecny eksport jest bardzo spokojny. „Bloku Wschodnigo prawie nie ma na rynku. Do odległych miejsc transporty ziemniaków dopiero zaczynają docierać, a ponadto w wielu miejscach jesteśmy za drodzy. Klienci z Europy Południowej patrzą najpierw na Francję, która jest tańsza przez cały sezon."

„Jednocześnie na rynku pojawiają się również sprzeczności. Zapasy nie są ogromne. Po prostu spróbuj znaleźć w tej chwili 100 ton ziemniaków gotowych na eksport” – kontynuuje Léon. „Można by się spodziewać jeszcze niższych cen przy tym oswojonym eksporcie, ale nadal trzymają się one dość dobrze. Ogólnie jakość ziemniaków nie rozczarowuje. Jednak w szczególności Agrias jest drobniejszy. Poziom cen ziemniaków odpowiednich na eksport wynosi obecnie około 13 centów. Rynek ziemniaków do przetwórstwa jest nieco lepszy, te ceny również teraz rosną, ale dobre Agria też są trudne do znalezienia.

„Dlatego nie jestem pozytywnie nastawiony do rynku ziemniaków. Ludzie mogą mnie uważać za pesymistę, ale moim zdaniem w ostatnich latach coraz bardziej wyprzedzają nas obce kraje. Jako Holandia możemy wypełniać coraz mniejsze luki w eksporcie. Dopiero gdy wystąpią dodatkowe niedobory, dostaniemy kolejną szansę. Afryka jest wyjątkiem od tej reguły, ale teraz, gdy trafia tam coraz więcej sadzeniaków, nasze możliwości sprzedaży również stają się coraz bardziej ograniczone.”

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE