Holandia – większy popyt na marchew?
Wydaje się, że popyt na marchew na rynku holenderskim nieco się umocnił w tygodniu 16. Kilku handlowców twierdzi, że mas więcej pracy niż we wcześniejszym tygodniu. Przedstawiciele firm myjących również twierdzą, że w tej chwili wykonują dobrą robotę. W większości firm nie jest gorączkowo, ale jest znacznie więcej pracy.
Zwłaszcza w Europie Wschodniej istnieje znacznie większy popyt na holenderską marchew w porównaniu z ostatnimi tygodniami. Ale na rynku pozostają również Niemcy i Belgia.
Wątpliwości co do zapasów
Opinie na temat zapasów (dobrej jakości) marchwi, które są nadal w magazynach, różnią się nieco. Niektórzy handlowcy uważają, że nadal istnieje znaczna podaż marchwi. Inni uważają, że zapasy zawierają dużo marchwi, która może być gorszej jakości, co oznacza, że zapas nadający się do użytku jest niższy.
A nowa marchew z Hiszpanii jest nadal zbyt droga dla wielu kupujących w porównaniu z ładną marchwią z rodzimych magazynów. W rezultacie większość handlowców twierdzi, że ma niewielki lub żaden problem z konkurencją ze strony młodej marchwi. Wydaje się, że zimna pogoda w Europie Południowej na początku tego miesiąca również nieco spowolniła wzrost wczesnej marchwi. Jeśli Holandia może dostarczyć dobrą marchew do przechowywania, różni handlowcy nie oczekują, że większość kupujących przejdzie na wczesną marchew w najbliższej przyszłości. Jeśli jakość się pogorszy, bardziej prawdopodobne będzie przejście na nowe zbiory.
Cena pozostaje stabilna
Dodatkowy popyt na marchew nie przełożył się jeszcze na ożywienie ceny. Kurs DCA dla marchwi B pozostawał w 16. tygodniu taki sam jak we wcześniejszym tygodniu i wynosił 22,50 euro za 100 kg. Przedział cenowy wynosi od 21 do 24 euro za 100 kilogramów. Cena marchwi C również się nie zmieniła i wynosiła 22 euro za 100 kilogramów.