Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Holandia - wielkość zbiorów i eksport decydują o rynku cebuli

Zbiory cebuli to okres pełen wyzwań. Teraz jest to okres solidnej suchej pogody, z temperaturą 30 stopni. Krótko mówiąc: nie jest idealnie, ale biorąc pod uwagę deszcz w prognozie na przyszły tydzień, łatwo zrozumieć, dlaczego wielu plantatorów korzysta z okazji, aby zbierać i ładować.

Jeśli chodzi o handel na farmach, jest nieco ciszej. Niektórzy twierdzą, że dzieje się tak dlatego, że przedstawiciele firm sortujących mają już przyzwoite pozycje, podczas gdy inni uważają, że eksport jest nieco rozczarowujący. Warto zatem zauważyć, że plantatorzy dostają stosunkowo dużo zapytań o cebulę. Ci, słusznie lub nie, czerpią z tego pewność co do dalszego przebiegu sezonu cebulowego; niezależnie od tego, czy kupujący odważy się na uderzenie, czy też nie. "Kilogramy nie spadają z nieba, więc handel nadejdzie" - rozumują niektórzy producenci. To, czy plony nie są złe, różni się znacznie w zależności od regionu, co utrudnia uzyskanie wglądu w ogólne holenderskie zbiory cebuli.

Chińska konkurencja
O tym, że holenderski eksport nie idzie gładko, świadczą również dane eksportowe. Całkowity eksport jest opóźniony w stosunku do poprzedniego sezonu, podczas gdy główny klient Senegal wcześniej otworzył swoje granice na import. Chiny wchodzą w drogę holenderskim eksporterom, tak twierdzi kilku wtajemniczonych. W ubiegłym roku, przy historycznie wysokich cenach, nawiązali oni kontakty na ważnych holenderskich rynkach i linie te pozostały otwarte. Obecnie Chiny dostarczają towar po znacznie niższych cenach, co z pewnością nie pomaga holenderskiemu eksportowi. Według osób wtajemniczonych, różnica cenowa z Chinami jest tak duża, że przykręcenie ceny beli jest w rzeczywistości opcją na odzyskanie udziału w rynku.

Jakość cebuli z sadzenia pozostaje kwestią sporną. Na rynku jest dostępna są piękna cebula z dymki bez absolutnie żadnych wad, ale w obiegu znajduje się również towar, który wygląda dobrze na pierwszy rzut oka (nawet po wysuszeniu i sortowaniu), ale po pewnym czasie robi się z niego kałuża. W przypadku cebuli z siewu niektórzy sortowacze są nieco ostrożni ze względu na upały. Jeśli wystąpią uszkodzenia, często są one widoczne dopiero po pewnym czasie. "Jeśli możesz zostawić ją w szopie na kilka tygodni, zobaczysz to, ale szybkie suszenie i pakowanie jest nadal ryzykowne", twierdzi jeden z przedstawicieli firmy sortującej.

Zestawienie cen cebuli pakowanej w worki, w notowaniach DCA pokazuje nieco zróżnicowany obraz. W przypadku cebuli z siewu we wszystkich rozmiarach można uzyskać średnią cenę nieco poniżej 50 euro. Nie jest to jednak duża większość masy cebuli na rynku. Nadal składa się na nią znacząca ilość cebuli z sadzenia. A w jej przypadku bardziej prawdopodobne jest osiągnięcie średniej ceny 45 euro za wszystkie rozmiary.

Notowania DCA:

Cebula workowana 35-50 mm: 46 euro/100 kg; (-3,2 proc.);

Cebula workowana 45/65 i 50/70 mm: 47 euro/100 kg (-3,1 proc.);

Cebula workowana 60-80 mm: 49 euro/100 kg (-2,0 proc.);

Cebula workowana +80 mm: 50 euro/100 kg (0 proc.).

Notowania giełdowe:

Giełda Goes

Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
32,5 euro/kg (-7,1 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
34,5 euro/kg (-1,4 proc.).

Giełda Middemeer

Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
34 euro/kg (-1,4 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
34 euro/kg (-1,4 proc.).

Giełda Emmeloord

Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
31,50 euro/kg (-6,0 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
35 euro/100 kg (-4,1 proc.).

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE