Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Indie – z cebulą kłopotów ciąg dalszy

Federalny rząd Indii znów musi się zmagać z problemem, jakim jest poziom cen tamtejszej cebuli. Przypomnijmy, że w Indiach cebula to produkt wręcz strategiczny, jako że jest to jeden z filarów hinduskiej kuchni, a brak dostępu szerokich rzesz społeczeństwa do taniej cebuli już bywał powodem do poważnych zamieszek.

Dlatego i w bieżącym roku, gdy słabe zbiory zaowocowały szybkim wzrostem cen cebuli na rynku indyjskim, tamtejszy rząd zdecydował się wprowadzić niemal stuprocentowy zakaz eksportu tego warzywa (wyjątek uczyniono dla całkowicie uzależnionego od indyjskich dostaw Bangladeszu), co zatrzęsło rynkiem cebuli na Dalekim Wschodzie.

Ale okazuje się, że to nie koniec problemów. Ceny czerwonej cebuli w Indiach znów gwałtownie wzrosły w ciągu ostatnich dwóch do trzech tygodni. Wiceminister ds. Handlu wewnętrznego i konsumentów Datuk Rosol Wahid wydał oświadczenie, że obecny gwałtowny wzrost cen czerwonej cebuli dotyczy tylko rodzimej cebuli z Indii. Dlatego poradził opinii publicznej, aby poszukała alternatyw, wybierając cebulę z innych krajów, w tym z Chin, Tajlandii i Birmy, która jest dostępna na rynku po niższych cenach.

„Gwałtowny wzrost cen czerwonej cebuli z Indii wynika ze spadku produkcji po powodziach, które nawiedziły ten kraj. Radzimy konsumentom, aby kupowali cebulę importowaną z innych krajów ”- powiedział. Dodał też, że ministerstwo stale monitoruje sytuację, aby zapewnić stabilne ceny czerwonej cebuli.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE