Regionalny rynek pomidorów i ogórków - 4. tydz. roku
Na rynku warzyw szklarniowych w ostatnim tygodniu stycznia br. ustalone wcześniej trendy cenowe uległy dramatycznym zmianom. Bo o ile w poprzednim okresie ceny wszystkich analizowanych warzyw szklarniowych w krajach monitorowanego przez projekt EastFruit regionu w większości przypadków wzrosły, to do końca okresu sprawozdawczego sytuacja na rynku produktów szklarniowych uległa radykalnej zmianie.
Gruzja i Ukraina, zgodnie z danymi z okresu sprawozdawczego, były jedynymi krajami w monitorowanym regionie, w których ceny okrągłych czerwonych pomidorów szklarniowych utrzymały się na dotychczasowych pozycjach w ostatnim tygodniu stycznia br., czemu sprzyjała zrównoważona podaż i popyt. produktów na rynku.
Pomidory szklarniowe taniały w Federacji Rosyjskiej oraz w Uzbekistanie i na Białorusi, a sprzedawcy w Polsce obniżyli ustalone wcześniej ceny pomidorów szklarniowych o 0,15 USD/kg. Według lokalnych operatorów rynkowych, wraz ze stopniowym spadkiem aktywności zakupowej, sprzedawcy coraz częściej uciekali się do rewizji ustalonych wcześniej cen pomidorów sprowadzanych z Hiszpanii (głównego dostawcy produktów szklarniowych do Polski), nawet pomimo faktu, że podaż pomidorów sprowadzanych z tego kraju trudno było nazwać stabilną.
W minionym tygodniu okrągłe czerwone pomidory szklarniowe zdrożały jedynie w Tadżykistanie, gdzie od początku tego tygodnia uczestnicy rynku informowali o przerwach w dostawach tych warzyw.
Spośród analizowanych rodzajów warzyw szklarniowych jedynie w segmencie ogórka gładkiego długiego utrzymały się tendencje wzrostowe, które wcześniej były charakterystyczne dla wszystkich rodzajów produktów szklarniowych. Jednocześnie ostatni wzrost cen ogórków gładkich w krajach regionu trudno było nazwać nieznacznym.
Analitycy projektu stwierdzili, że długo gładkie ogórki szklarniowe znacznie zdrożały, zarówno w krajach, w których były one do tej pory najdroższe, jak i tych, w których ogórki te sprzedawano po najbardziej przystępnych cenach. W ocenie ekspertów główną przyczyną utrzymujących się pozytywnych trendów w tym segmencie były przerwy w dostawach tych ogórków z głównych krajów eksportujących.
Wyjątkiem w omawianym tygodniu, w tym segmencie rynku, był Uzbekistan, gdzie wzrost podaży ogórków szklarniowych gładkich, w wyniku wzrostu zbiorów z lokalnych gospodarstw, na tle stabilnie niskiego popytu, doprowadził do załamania cen tego typu ogórka. Tydzień wcześniej sprzedawcy w Uzbekistanie sprzedawali hurtowe partie tych ogórków po średniej cenie 1,81 USD/kg, a pod koniec okresu sprawozdawczego ceny spadły do 0,97 USD/kg.
Odwrotną sytuację w okresie sprawozdawczym odnotowano na rynku krótkich ogórków „gruntowych” szklarniowych, gdzie sytuacja cenowa ustabilizowała się, a ceny tego gatunku ogórka o ile uległy zmianom w okresie sprawozdawczym, to nieznacznie.
Na przykład w Rosji producenci stopniowo podnosili ceny sprzedaży na ograniczone ilości tych ogórków, a sprzyjały temu przerwy w dostawach tych produktów przez głównych dostawców zewnętrznych.
Negatywnie na kształtowanie się hurtowej sprzedaży ogórków na eksport wpłynęły niekorzystne warunki pogodowe w Hiszpanii, jakie miały miejsce od początku raportowanego tygodnia. Korzystając z tej sytuacji, producenci ogórków w szklarniach doświetlanych w Rosji kontynuowali podnoszenie wcześniej cen.
W tym samym czasie na Białorusi sprzedawcy warzyw szklarniowych zajęli inne stanowisko. Przez cały tydzień podaż nieznacznie, ale nadal pozostawała w tyle za kupującymi, gwarantując w ten sposób zachowanie dotychczasowych wskaźników cenowych sprzedaży dostępnych ilości ogórków.