Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Ukraina – zaczął się zbiór malin

Według analityków projektu EastFruit w tym tygodniu na rynku ukraińskim pojawiły się pierwsze partie malin z południowych regionów kraju. Należy zauważyć, że w tym roku sezon sprzedaży malin rozpoczął się średnio 10 dni później niż rok wcześniej, ze względu na zimną i długą wiosnę.

Obecnie producenci z południowych regionów oferują maliny na sprzedaż po 140-200 UAH/kg (5,15-7,35 USD/kg; 19,45-22,78 zł/kg), w zależności od jakości. Jak zauważają producenci, do tej pory tylko nieliczne gospodarstwa rozpoczęły zbiór malin. Jednocześnie oferują do sprzedaży tylko małe partie owoców. Masowo, według prognoz uczestników rynku, maliny zaczną trafiać do sprzedaży po 10 lipca.

W tym samym okresie ubiegłego roku sezon malinowy na Ukrainie był już w pełnym rozkwicie, a ceny tej jagody znajdowały się na poziomie 50-80 UAH/kg (1,84-2,94 USD/kg; 6,95-11,11 zł/kg po obecnym kursie średnim), czyli 1,6 razy taniej na średnia niż w tej chwili. Ogrodnikom udało się ustalić wyższe ceny ze względu na stosunkowo niewielką podaż na rynku, ponieważ z powodu chłodnej deszczowej pogody dojrzewanie malin w gospodarstwach regionów centralnych i zachodnich spowolniło. Jednocześnie popyt na te owoce jest dość wysoki, co również wspiera ceny.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE