Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Ukraińskie mrożone maliny mogłyby trafić do Japonii

Analitycy EastFruit zwracają uwagę ukraińskich eksporterów na bardzo obiecujący, ale jeszcze nie w pełni przez nich wykorzystany, japoński rynek mrożonych malin. Szacują oni, że Japonia może zwiększyć import malin w 2021 roku o 25 procent w ujęciu wartościowym i o 5 procent w ujęciu ilościowym. Wobec gwałtownego wzrostu światowych cen mrożonych malin, inne kraje ograniczają import, ale Japonia nadal zwiększa zakupy tych owoców.

 

"Japonia jest interesująca przede wszystkim dlatego, że jest to jeden z najbardziej stabilnych rynków na świecie, który ponadto wykazuje stały trend wzrostowy. Drugim powodem, dla którego ukraińscy eksporterzy powinni zwrócić uwagę na rynek japoński, jest wysoki poziom cen przy wysokich wymaganiach dotyczących jakości produktów dostarczanych na ten rynek. Trzecim powodem jest to, że główni konkurenci Ukrainy, Serbia i Polska, już wysyłają mrożone maliny do Japonii, a Serbia jest drugim po Chile dostawcą tych owoców na rynek japoński", mówi Andrii Jarmak, ekonomista Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

 

Chile i Serbia mogą dostarczyć aż 65-70 proc. japońskiego rynku mrożonych malin w 2021 roku. Nowa Zelandia i USA odpowiadają za kolejne 12 procent całkowitego importu tego produktu przez Japonię. Na Danię, Polskę i Francję przypada po około 2 procent importu mrożonych malin.

 

Co ciekawe, nawet Bośnia i Hercegowina dostarcza już mrożone maliny do Japonii, ale z Ukrainy jak dotąd nie było żadnych dostaw. Tymczasem Ukraina nadal dostarcza większość swoich produktów do Polski, która z kolei dobrze zarabia na reeksporcie ukraińskich malin.

 

Należy przypomnieć, że Ukraina poczyniła pewne postępy w 2021 roku, kiedy to zrealizowała pierwsze dostawy malin z Ukrainy do USA i Kanady. Eksperci EastFruit szacują, że do końca 2021 roku eksport mrożonych owoców jagodowych przyniesie Ukrainie około 200 milionów dolarów wpływów z eksportu, stając się głównym źródłem dochodów dla branży owocowo-warzywnej. Według analityków EastFruit, wzrost cen malin stał się głównym wydarzeniem w rankingu wydarzeń rezonansowych na rynku owoców i warzyw na rok 2021. Biorąc pod uwagę ekscytację wokół malin, w kraju szykuje się prawdziwy "Raspberry Boom 2", który może rozczarować wielu inwestorów.

 

Nawiasem mówiąc, Ukraina jest już światowym liderem wzrostu eksportu mrożonych malin, podczas gdy Polska zwiększa import tej jagody w najszybszym tempie na świecie. To po raz kolejny dowodzi, że kwestia dostępu ukraińskich dostawców do japońskiego rynku mrożonych malin jest w tej chwili bardzo paląca.

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE