Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Niedziela 23 luty 2020. Od wczoraj dodano 1651 ceny w 15 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Jaki początek sezonu owoców jagodowych na Ukrainie?

Truskawki
  |   Źródło:
Czym początek sezonu owoców jagodowych w 2019 roku różni się od sezonu zeszłorocznego, zastanawia się portal east-fruit.com, odnosząc się do informacji portalu info.shuvar.com.

Sezon owoców jagodowych na Ukrainie jest opóźniony z powodu zachmurzenia i zimnej pogody. Na razie od połowy maja na rynku jest tylko jedna lokalna jagoda - truskawka. Rok temu na rynku ukraińskim truskawki konkurowały już z produkowanymi lokalnie czereśniami, a dziś jedynym konkurentem są truskawki importowane. Jednak od maja truskawka ukraińska zaczęła aktywnie spychać import z rynku. Ukraińskim producentom udaje się zająć rynek krajowy głównie ze względu na niższe ceny.

Według szacunków Info-Shuvar, obecna podaż krajowych truskawek na rynkach hurtowych w kraju jest co najmniej 2 razy mniejsza niż podaż z tego samego okresu ubiegłego roku, ale ceny są wyższe tylko o 10 – 15 procent. Na lwowskim rynku hurtowym „Szuwar” ukraińskie truskawki oferowane są w cenie 35 - 55 UAH/kg (1,19 - 1,87 EUR/kg, 5,10 – 8,00 zł/kg), rok temu były to ceny z przedziału 35 - 45 UAH/kg (1,12 - 1,45 EUR/kg, 4,84 – 6,22 zł/kg po ówczesnym kursie).

„Truskawka zawsze lepiej się sprzedaje w słoneczne i ciepłe dni, a na Ukrainie od początku maja przeważa chłodna pogoda i pada deszcz. W takiej sytuacji można polegać na gwarantowanej sprzedaży tylko w miejscach o dużej koncentracji klientów o dowolnym formacie - od hurtowego po detaliczny. Od początku maja nasi operatorzy rynku sprzedali prawie 100 ton truskawek, a to dopiero początek sezonu”, mówi Iwan Fediszin, szef działu Warzywa i owoce.

Od początku maja ceny ukraińskich truskawek ze zbioru 2019 roku spadły o dwie trzecie. Tak gwałtowny spadek był skutkiem silnej konkurencji ze stosunkowo tanimi owocami importowanymi.

„Ukraińcy zaczęli jeść więcej tych owoców poza sezonem krajowym, dlatego truskawka prawie nie znika z półek naszych sklepów i rynków przez cały rok. W tym roku po raz pierwszy od 4 lat odczuwamy znaczny wzrost importu. Na początku kwietnia ceny importowanych truskawek zaszokowały ukraińskich rolników. Nikt nie spodziewał się greckich i hiszpańskich truskawek na Ukrainie w cenie 75 - 100 UAH/kg (2,55 - 3,41 EUR/kg, 10,58 – 14,11 zł/kg po ówczesnym kursie). Ale ukraiński konsument jest jeszcze bardziej lojalny wobec produktu lokalnego, a na początku maja nabywcy prawie całkowicie przeszli na truskawki ukraińskie. Oczywiście ułatwiło to także obniżenie cen w lokalnych gospodarstwach ”- mówi Tatiana Getman, szef działu analiz Info-Shuvar.

Według niej, w maju najczęściej odnotowuje się największy spadek cen truskawek, a minimalna cena za nie przychodzi w pierwszej połowie czerwca. Ukraina zbiera ponad 56 – 62 tys. ton truskawek rocznie. To tyle co Grecja, która jest głównym dostawcą truskawek na Ukrainę. Cechą rynku ukraińskiego pozostaje dość duża konsumpcja krajowa truskawek i bardzo mała roczna wielkość eksportu 1,2 – 2,0 tys. ton. Dla porównania, producenci w Grecji eksportują 33 - 35 tys. ton tych owoców rocznie, czyli ponad połowę zbiorów.

Podobne
Truskawki
2019-05-15 19:14
Pogoda nie dla truskawek
Tej wiosny mamy wybitnie antytruskawkową pogodę. Co to oznacza dla realiów handlu hurtowego tymi owocami?
czytaj więcej
Truskawki
2019-05-15 10:00
Ukraina – truskawki ucierpiały od przymrozków
Plantacje truskawek w zachodnich regionach Ukrainy ucierpiały od przymrozków, pisze portal east-fruit.com powołując się na www.seeds.org.ua i komunikat agencji informacyjnej Interfaks-Ukraina.
czytaj więcej
Truskawki
2019-05-13 08:54
Regionalny rynek truskawek – 19. tydz. br.
Miniony tydzień przyniósł spadek cen truskawek w większości monitorowanych krajów regionu Wschodniej i Azji Środkowej, wynika z raportu portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.