Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Goździk

0000-00-00 00:00

(Dianthus. L) - rodzaj ten obejmuje rośliny o barwnych i silnie pachnących kwiatach, należących do rodziny goździkowatych Caryophyllaceae. Znanych jest ok. 300 gatunków pochodzących z terenów Eurazji, północnej Afryki, południowej Europy, a także Dalekiego Wschodu (Japonii i Chin). W naturalnych warunkach rośliny te porastają suche łąki a także tereny górskie (wapienne części Karpat).

W zależności od gatunków goździk może być rośliną: jednoroczną (D. caryophyllus, D. chinensis), dwuletnią (D. barbatus) oraz byliną (D. deltoides, D. grationopolitanus, D. plumarius).
Goździk tworzy luźne kępy dochodzące do wysokości 20-40 cm (D. chinensis), 40-80 cm (D. caryophyllus). Łodyga tej rośliny jest sztywna,naga, pokryta woskiem, z widocznymi kolankami w miejscach, z których wyrastają lancetowate liście. Kwiaty są duże, pachnące, promieniste i najczęściej pięciokrotne, zróżnicowane na kielich i koronę.

Gatunki jednoroczne i dwuletnie rozmnażane są najczęściej przez wysiew nasion (na skalę amatorską), jednak że w celu szybszego rozmnożenia i uzyskania interesujących klonów stosuje się metodę in vitro (przez wszczepienie pylników lub regenerację pędu z wytworzonego kalusa) lub też poprzez ukorzenianie sadzonek.

Goździk uprawiany jest jako roślina ozdobna: na kwiat cięty (D. caryophyllus – goździk ogrodowy), jako roślina doniczkowa (D. chinensis – goździk chiński), a także na rabaty (D. barbatus – goździk brodaty).

Najbardziej popularna jest w Polsce uprawa szklarniowa goździków z przeznaczeniem na kwiat cięty. W zestawieniu upraw kwiaciarskich pozostaje wciąż w czołówce, ustępując miejsca różom, gerberom, tulipanom i anturium. Do niedawna goździk kojarzony był z latami 80. XX wieku, kiedy był na szczycie popularności wśród kwiatów ciętych pod względem produkcji, sprzedaży i eksportu. Dziś goździk wraca po latach zapomnienia: zwiększa się powoli produkcja wraz ze zmianą asortymentu odmian, ze szczególnym zwróceniem uwagi na różnorodność barw i kształtu kwiatów.
Przy doborze odmian szczególną uwagę zwraca się na: wydajność, plenność, tolerancję na choroby grzybowe (przede wszystkim Fusarium) oraz trwałość kwiatów po ścięciu.

Najczęściej uprawiane odmiany goździka:

  • Standardowe (wielkokwiatowe) – ogromne bogactwo i różnorodność odmian zarówno jednobarwnych (Dolce Vita, Alieso, Fortune, Dedalo, Florence, Deep Purple, oraz zielona odmiana Goblin) jak i dwubarwnych (Leila Pilota, Westerpetty, Alex, Tatoo, Soraya, oraz niezwykle dekoratorskie nowe odmiany; Tabasco, Antigua z charakterystycznym kołnierzykiem nawiązującym do stylu retro). Do grupy tej należą również odmiany gałązkowe (wielkokwiatowe), które w trakcie uprawy wymagają większych temperatur, bardziej intensywnego nawożenia i podlewania a także mają większe wymagania świetlne niż odmiany standardowe (Esplandida, Fancy Picaro, Substance).
  • Miniaturowe – w uprawiane są odmiany jednobarwne (Amore, Romany, Ramsaya, Money Penny, Dione) a także dwubarwne (Cartagena, Organa, Bella Luce, Paso Doble). Odmiany miniaturowe goździków składają się z podgrup: Micro- (Eolo, Pink Eolo), i Mini- ( Hydra).


    Źródło: Flower Council Holland (ef)


Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem