Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 29 września 2020. Od wczoraj dodano 3660 ceny w 27 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Mołdawia – taniej za wczesne jabłka

Jabłka
  |   Źródło:
W Mołdawii rozpoczął się spadek cen letnich jabłek.

W drugiej dekadzie lipca poziom maksymalnych cen hurtowych wczesnych jabłek na eksport spadł w Mołdawii z 15 do 12 lejów/kg (0,68 USD/kg; 2,37 zł/kg). Jednocześnie ceny minimalne wciąż kształtują się na poziomie 10 lejów/kg (0,57 USD/kg; 2,28 zł/kg). Jednak eksperci ze stowarzyszeń producentów są zgodni co do tego, że w najbliższej przyszłości, wraz z dojrzewaniem odmian wczesnych w wielu sadach jabłoniowych, ceny bazowe produktów eksportowych również spadną.

W Mołdawii, według szacunków ekspertów, odmiany wczesne stanowią mniej niż 10 procent całkowitej powierzchni (ok. 53 tys. ha) sadów jabłoniowych. W ostatnich latach tylko niektóre odmiany cieszyły się popytem eksportowym („Geneva”, „Sława Pobieditielam”). Dlatego wiele przedsiębiorstw sadowniczych stopniowo zastępuje plantacje wcześnie dojrzewających jabłek tymi samymi owocami, ale późnych odmian.

W tym roku zdaniem niektórych sadowników pierwsze eksportowane jabłko nie tyle przynosi dochód, co „przeszkadza” w sprzedaży owoców pestkowych (wiśnie późne i śliwki wczesne) na rynku rosyjskim. Na rynku krajowym jabłka deserowe odmian letnich nie są sprzedawane po wysokiej cenie ze względu na duży wybór „alternatywnych” owoców sezonowych. Producenci koncentratu jabłkowego jeszcze nie rozpoczęli zakupów jabłek letnich, a niektórzy nawet nie planują tego robić.

Podobne
Jabłka
2020-07-23 10:00
Eksport jabłek 2019/20 (do kwietnia)
Jak kształtował się, według danych GUS, eksport jabłek w nowym sezonie, od lipca 2019 roku do kwietnia 2020 roku)?
czytaj więcej
Jabłka
2020-07-23 09:00
EU – znów będzie mniej jabłek?
Zbiory jabłek w UE będą relatywnie niskie – mówią wstępne prognozy.
czytaj więcej
Jabłka
2020-07-16 12:00
Zaczął się skup jabłka przemysłowego z przerywki
Na rynku świeżym pojawiły się pierwsze jabłka wczesnych odmian, ruszył też sezon skupu jabłka z przerywki.
czytaj więcej
Jabłka
2020-07-15 13:00
Mołdawia – zaczął się nowy sezon jabłkowy
W Mołdawii rozpoczęto zbiór i eksport wczesnych odmian jabłek.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.