Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sroda 21 października 2020. Od wczoraj dodano 2369 ceny w 25 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Na Ukrainie kończy się sezon borówkowy

Borówki
  |   Źródło:
Ceny borówki na Ukrainie przez cały sezon utrzymywały się na dość wysokim poziomie.

Sezon sprzedaży borówek w ukraińskich gospodarstwach produkcyjnych dobiega już końca, co pociąga za sobą gwałtowne ograniczenie podaży tej jagody na rynku - twierdzą analitycy projektu APK-Inform: Warzywa i Owoce. Charakterystyczną cechą tego sezonu borówki było znaczne przesunięcie w czasie rozpoczęcia i zakończenia realizacji, co jest spowodowane mroźną i długą wiosną.

Należy zaznaczyć, że obecnie większość ukraińskich producentów oferuje do sprzedaży już tylko resztkowe partie borówek. Jednocześnie aktywny popyt i zmniejszona podaż w tym segmencie pozwalają na zawieranie transakcji na poziomie 200-270 UAH/kg (7,19-9,70 USD/kg; 27,02-36,48 zł/kg), a ceny borówki amerykańskiej utrzymywały się na dość wysokim poziomie przez cały sezon.

„Przy obecnym rozwoju sytuacji na rynku borówki na Ukrainie, kiedy przy corocznym wzroście powierzchni producenci zbierają mniejsze zbiory niż rok wcześniej, bardzo trudno uznać go za optymalny. Nawet w przypadku, gdy indywidualne gospodarstwa były w stanie zarobić na dość wysokim poziomie cen owoców, większość producentów borówek w bieżącym sezonie z trudem mogła uzyskać przynajmniej minimalny zysk”- skomentował Aleksander Chorew, szef projektu APK-Inform: Warzywa i Owoce.

Dzisiaj borówki na Ukrainie są średnio 1,6 razy droższe niż na koniec sezonu ubiegłego roku. Wyższy poziom cen borówek na Ukrainie w porównaniu z rokiem ubiegłym wynika z opóźnienia sezonu dojrzewania średnio o 7-10 dni. Istotnym czynnikiem wpływającym na taką sytuację cenową były również znaczne straty producentów tych jagód w wyniku wiosennych przymrozków i innych klęsk żywiołowych.

Bardziej szczegółowe informacje na temat perspektyw rynku borówki na Ukrainie, w Rosji i na Białorusi zostaną przedstawione podczas międzynarodowego seminarium internetowego „Rynek borówki w Europie Wschodniej”, które odbędzie się 17 września o godzinie 14:00 czasu kijowskiego.

Podobne
Borówka wysoka
2020-09-02 08:00
Borówka wysoka – presja na ceny
Ceny borówki wysokiej utrzymują się ponad poziomem zeszłorocznym, co nie znaczy, że będą one już tylko rosły.
czytaj więcej
Borówki wysokie
2020-08-27 11:00
Peru – niższe ceny eksportowe borówki
Ceny eksportowe peruwiańskich borówek są znacznie niższe niż w ubiegłym roku. Główne przyczyny to konkurencja Meksyku i pandemia COVID-19.
czytaj więcej
Borówka wysoka
2020-08-25 13:00
Borówka droższa niż rok temu
Ceny borówki wysokiej w polskim hurcie utrzymują się ponad poziomem z zeszłego roku. Czy to jednak znaczy, że borówka jest w tym sezonie droga?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.