Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Środa 22 stycznia 2020. Od wczoraj dodano 1598 ceny w 16 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Pożegnanie z aronią?

Pożegnanie z aronią?

  |   Źródło:
Czy Polska pożegna się z tytułem światowego lidera w produkcji aronii? Wygląda na to, że tak. Przy takiej koniunkturze, nie będzie innego wyjścia.

Polska od wielu lat wiedzie prym w produkcji aronii. Jesteśmy największym producentem tych owoców na świecie, choć najprawdopodobniej będzie chyba trzeba pożegnać się z tym tytułem. W handlu aronią od kilku lat nie dzieje się bowiem najlepiej, a tegoroczny sezon to ostatni gwóźdź do trumny polskiej aronii.

Praktycznie całkowity brak zbytu a w najlepszym wypadku sprzedaż w cenie urągającej godności producentów i ich ciężkiej pracy (ceny jakie zaproponowano plantatorom w tym sezonie oscylują w granicach 20 – 25 groszy za kilogram) sprawiły, że wiele krzewów już zostało wykarczowanych lub zostanie usuniętych w najbliższym czasie. Producenci aronii nie mają żadnych złudzeń, że będzie jeszcze lepiej. Co więcej, są pogłoski ze strony przetwórń, że popyt na aronię w najbliższych latach będzie znikomy i tak ogromna produkcja jest kompletnie bezzasadna.

Można zatem już dziś powiedzieć, że ten sezon to początek końca polskiej aronii, ponieważ plantatorzy nie będą wiecznie dokładać do interesu i czekać na poprawę koniunktury, tym bardziej że nikt im nie zagwarantuje, że poprawa w ogóle nastąpi. Szkoda tylko, że w tym całym zamęcie nie znajduje się nikt kto postawiłby na polski „super food” i nie pokusi się o huczny marketing aronii jako eliksiru urody i wiecznej młodości. Wygląda na to, że lepiej ściągać z zachodu jagody acai, bo są takie „trendy” i to nimi karmić polskich konsumentów. Reklama aronii się nie opłaca…

 

 

Słowa kluczowe: aronia, cena aronii, handel aronią

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.