Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 25 luty 2020. Od wczoraj dodano 3233 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Banany – ceny nie wzrosły, a będą spadać?

Banany
  |   Źródło:
Czy w tym sezonie nie dojdzie do wyraźnej zwyżki cen bananów w zimowej części sezonu importowego?

W tym sezonie zmiany cen bananów na polskim rynku hurtowym miały, jak dotąd, dość ograniczony charakter. Od początku zimy do pierwszych dni stycznia średnia cena bananów importowanych z Ameryki Południowej pozostawała w polskim hurcie dość stabilna i był to poziom 3,50 zł/kg.

W wyniku zmian, które w wymiarze średnioterminowym ułożyły się w trend zwyżkowy, dość mało dynamiczny dodajmy, cena ta wzrosła do obecnego poziomu 4,25 zł/kg. Banany południowoamerykańskie są bowiem teraz oferowane przez polskich importerów po 3,90 – 4,60 zł/kg. O 21 procent drożej niż na początku stycznia, ale generalnie wciąż relatywnie tanio.

Czy czeka nas jeszcze jakaś większa zwyżka cen tych owoców. Wszak najczęściej ich ceny rosną właśnie w styczniu i lutym. Z drugiej strony w marcu też się zdarzało, że ceny bananów jeszcze ostro szły w górę. Choćby w zeszłym roku – od 1 do 14 marca średnia cena dociągnęła jeszcze z 5,60 zł/kg do 5,90 zł/kg. Jednak była to już końcówka trendu.

W bieżącym sezonie podwyżki nie są więc wykluczone, ale ich skala nie będzie duża i nie zmieni generalnego obrazu rynku z wysoką podażą, dużą konkurencją (również z bananami z Afryki) i względnie niskimi cenami.

A przecież wiosna, jak zawsze w zasadzie, przyniesie przecenę, bo bananów na światowym rynku będzie jeszcze więcej. Możemy oczekiwać początku tendencji spadkowej jeszcze w tym miesiącu, chociaż raczej w jego końcówce niż w pierwszej połowie.

Podobne
Banany
2019-03-04 11:00
Globalny rynek bananów
Przegląd globalnego rynku bananów publikuje portal www.frshplaza.com.
czytaj więcej
Banany
2019-02-20 19:31
Banany będą drożeć
Na razie ceny bananów na polskim rynku hurtowym pozostają dość niskie, ale można się spodziewać że w ciągu kolejnych tygodni znacząco wzrosną.
czytaj więcej
Banany
2019-02-13 12:34
Ekwador – wzrośnie eksport bananów do Europy?
Ekwador ma potencjał do tego, aby zwiększyć eksport bananów do Europy, czytamy na portalu www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Banany
2019-02-12 13:00
Tanie banany – ale jak długo?
Pierwsza dekada lutego przyniosła wzrost cen bananów na polskim rynku hurtowym, ale owoce te i tak pozostają relatywnie tanie. Czy tak będzie nadal?
czytaj więcej
Banany
2019-01-24 14:00
Czy banany podrożały?
Czy ceny bananów w polskim hurcie zdążyły wyraźnie wzrosnąć od początku bieżącego roku?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.