Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 22 września 2020. Od wczoraj dodano 4304 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś: Owoce i warzywa  »  Owoce  »  Banany  »  Banany zdrożały, ale…

Banany zdrożały, ale…

Banany
  |   Źródło:
Hurtowe ceny bananów w dużym hurcie wyraźnie wzrosły w marcu. Jednak nasze prognozy na wiosnę są dla tych owoców wciąż aktualne.

Na początku marca pisaliśmy na łamach portalu fresh-market.pl (tutaj) o tym, że w bieżącym sezonie zimowa zwyżka cen bananów miała dość ograniczony charakter. Zwłaszcza w porównaniu z zeszłym rokiem. Wtedy między styczniem a marcem cena średnia wzrosła o 47,5 procent. W tym sezonie ta zwyżka do początku bieżącego marca to 21,4 procent.

Marzec przyniósł pewną aktywizację trendu zwyżkowego dla cen bananów (zgodnie zresztą z przewidywaniami). Cena średnia wzrosła z 4,25 do 4,55 zł/kg. Jeśli policzymy, dla porównania z poprzednim rokiem, skumulowany wzrost ceny średniej od początku stycznia do końca marca, to wyniósł on w bieżącym roku 30 procent. Wciąż znacząco mniej niż rok temu. Obecnie ceny hurtowe za banany z Ameryki Południowej (to ważne zastrzeżenie, bo te z Afryki potrafią być sporo tańsze) to przedział 4,30 – 4,80 zł/kg.

Mino opisanego wzrostu cen podtrzymujemy nasze prognozy, że nawet jeśli będzie on jeszcze kontynuowany, to nie potrwa długo. Wiosna oznacza bowiem generalnie obniżkę cen bananów. W ośmiu ostatnich latach doszło do takowej siedem razy (wyjątek to rok 2017, gdy ceny wiosną poszły w górę. Stopa takiej wiosennej przeceny bywa różna, ale w tych siedmiu sezonach nie była niższa niż 10 procent (2016) i nie była wyższa niż 44 procent (2018). Jej wielkość wynika z tego jak bardzo wzrośnie podaż bananów przy jednoczesnym spadku popytu na nie, bo w okresie wiosny i lata zainteresowanie tymi owocami jest niższe.

Podobne
Banany
2019-03-20 10:03
Import bananów w 2018 r.
Wzrost wolumenu importu bananów przy jednoczesnym spadku jego wartości. Analizujemy najnowsze dane GUS za 2018 rok.
czytaj więcej
Banany
2019-03-07 14:46
Banany – ceny nie wzrosły, a będą spadać?
Czy w tym sezonie nie dojdzie do wyraźnej zwyżki cen bananów w zimowej części sezonu importowego?
czytaj więcej
Banany
2019-03-04 11:00
Globalny rynek bananów
Przegląd globalnego rynku bananów publikuje portal www.frshplaza.com.
czytaj więcej
Banany
2019-02-20 19:31
Banany będą drożeć
Na razie ceny bananów na polskim rynku hurtowym pozostają dość niskie, ale można się spodziewać że w ciągu kolejnych tygodni znacząco wzrosną.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.