Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest sobota 24 sierpnia 2019. Od wczoraj dodano 2138 ceny w 22 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Europa – mało bananów, więc ceny wysokie

Europa – mało bananów, więc ceny wysokie

Banany
  |   Źródło:
Podaż bananów z Ameryki południowej jest obecnie bardzo niska, a to rodzi cenowe konsekwencje, o czym pisze portal www.fruit-infor.com powołując się także na www.freshfruitportal.com.

Zmniejszona produkcja bananów w Ameryce Południowej oraz Północnej oraz w konsekwencji tego niedobór w podaży tych owoców na rynku europejskim, doprowadziły do ​​wzrostu ich cen. Według ekspertów ceny bananów są najwyższe od dziesięć lat. Holenderscy dostawcy twierdzą, że niedobór będzie odczuwalny w ciągu kilku tygodni stycznia.

"Głównym powodem spadku produkcji jest zimna pogoda w Hondurasie, Gwatemali, Ekwadorze i Meksyku, a także powodzie w Kostaryce" - powiedział Robert Grieve, dyrektor generalny Anaco & Greeve.

Dodał, że produkcja Ekwadoru jest mniej narażona na niekorzystne warunki pogodowe, ale zbiory w tym kraju są znacznie mniejsze niż w ubiegłym roku. Trudności doświadczają duże firmy, na przykład Chiquita i Del Monte. Z powodu nadmiernych opadów drogi były zniszczone, a logistyka stała się bardziej skomplikowana. "Wszystko to spowodowało ogromne opóźnienia i brak dostaw z Ameryki Południowej" - powiedział Robert Grieve.

Na chwilę obecną dostawy opuściły porty krajów Ameryki Łacińskiej i dotrą do Europy za trzy tygodnie. Zanim nadejdą, niedobór bananów będzie bardziej dotkliwy. Jednocześnie, z powodu umów sezonowych, nie wpłynie to na bieżący asortyment europejskich sieci supermarketów.

Jednak przybycie opóźnionych dostaw nie oznacza końca kłopotów w tym roku. Producenci bananów w Ameryce Południowej muszą stawić czoła skutkom działania suchego okresu spowodowanego przez El Niño na początku 2019 roku. Co kilka lat, między styczniem i marcem (z różnym natężeniem) El Niño powoduje zanik opadów deszczu w tym rejonie świata. Ostatni El Niño, który miał wpływ na południowoamerykański przemysł owocowy, pojawił się tam w 2015 roku.

Według amerykańskiej National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) w tym roku skutki El Niño będą silnie odczuwane na kontynencie. "Potwierdzają to też dane klimatyczne zebrane w latach 1982-2017 przez stacje w Tulenapa i Uraba" - powiedział Juan Camilo Augura Restrepo Gómez, prezes Augura.

"Liczby wskazują, że historycznie w grudniu występuje 32-procentowy spadek opadów i 35-procentowy spadek w styczniu, lutym i marcu. Dlatego musimy podjąć niezbędne działania agronomiczne, aby nasze standardy jakości były zachowane dla naszej produkcji."

Podobne
Jakieś zmiany w handlu bananami?
2018-12-19 11:10
Jakieś zmiany w handlu bananami?
Idą święta, popyt na owoce rośnie. Czy zwiększenie zainteresowania m. in. na banany przekłada się na ceny tego gatunku?
czytaj więcej
Banany jeszcze tańsze
2018-12-04 16:07
Banany jeszcze tańsze
Banany w tegorocznym sezonie mają naprawdę silną konkurencję. Z tego względu ich ceny pozostają na bardzo niskim poziomie. Co to oznacza w praktyce?
czytaj więcej
Banany nie dają rady?
2018-11-19 15:26
Banany nie dają rady?
Banany przegrywają z wysoką podażą i niskimi cenami polskich jabłek? Najwyraźniej. Sytuacja w handlu jabłkami odbija się na cenach tych owoców.
czytaj więcej
Import bananów do Polski w I poł. 2018 roku
2018-10-23 11:14
Import bananów do Polski w I poł. 2018 roku
GUS opublikował dane dotyczące importu bananów do Polski w pierwszej połowie 2018 roku. Według tych danych największym dostawcą owoców był Ekwador.
czytaj więcej
Komentarze
2019-01-02
To się dopiero dzieje. Były zapasy. Problem będzie w styczniu.
2019-01-02
To jak wyjasnic fakt ze w Polsce teraz banany sa jednymi z tanszych od lat? I tak od kilku miesiecy?
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.