Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest sobota 31 października 2020. Od wczoraj dodano 2879 ceny w 26 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

O akcjach Bronisz w posiadaniu ARiMR zdecyduje rząd

  |   Źródło:
Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Tomasz Kołodziej poinformował w poniedziałek, że o akcjach rynku hurtowego w Broniszach, będących w posiadaniu Agencji, zadecyduje rząd.

Ministerstwo Skarbu chce sprywatyzować osiem rynków hurtowych. Najbardziej znaczącą spółką jest w tej grupie Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy w Broniszach, w którym Skarb Państwa ma niemal 60 proc. udziałów. Pozostałe rynki znajdują się w Legnicy, Wrocławiu, Elizówce k/Lublina, Radomiu, Zielonej Górze, Bielsku-Białej i Elblągu.

Najbardziej zaawansowana jest sprzedaż rynku podwarszawskiego. Prospekt emisyjny prywatyzacji Bronisz został już przekazany do Komisji Nadzoru Finansowego i czeka na zatwierdzenie. Pod koniec sierpnia wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz poinformował PAP, że ma nadzieję, że prospekt zostanie zatwierdzony we wrześniu.

Prywatyzacja rynku w Broniszach została wcześniej zahamowana przez akcje będące w posiadaniu ARiMR. Agencja ma ponad 12 proc. udziałów w tej firmie. Resort Skarbu uważał, że zgodnie z ustawą o finansach publicznych, Agencja powinna oddać 30 czerwca akcje pod nadzór ministra skarbu.

Kołodziej wyjaśnił, że "zgodnie z obowiązującym prawem, w tej chwili nie ma możliwości przekazania akcji komukolwiek, w tym Skarbowi Państwa". Podkreślił, że według opinii prawnych, ARiMR nie podlega działaniu ustawy o finansach publicznych.

Zaznaczył, że "ustawa o ARiMR precyzuje, że Agencja posiada akcje po to by zbyć je uprawnionym osobom". Dodał, że o procedurze zbycia akcji musi natomiast zdecydować rząd.

"Czekam na takie rozporządzenie" - powiedział Kołodziej.

Zapewnił, że jeżeli będzie taki dokument, to Agencja zastosuje się do przepisów i przekaże akcje "dla rolników, którzy na rynkach hurtowych prowadzą działalność".

Bronisze to największy rynek hurtowy owoców, warzyw i kwiatów w Polsce. Do preferencyjnego zakupu akcji jest uprawnionych ok. 800 osób, w większości są to osoby prowadzące handel na tym rynku.

Słowa kluczowe: Bronisze

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.