Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest poniedziałek 26 października 2020. Od wczoraj dodano 1895 ceny w 12 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Hiszpania – uprawy warzyw ucierpiały od mrozu

Brokuły
  |   Źródło:
Ponad 300 hektarów w hiszpańskiej prowincji Murcja zostało dotkniętych przymrozkami, o czym pisze portal www.freshplaza.com, powołując się na lokalne źródła hiszpańskie.

Zima i to mroźna zima zawitała również na południe kontynentu. Pierwsze przymrozki zebrały żniwo w hiszpańskim rejonie Guadalentín. Przez spadek temperatury zostały dotknięte takie jak karczochy, sałata i brokuły zostały dotknięte, co wywołało obawy wśród plantatorów w gminach Alhama de Murcia, Lorca, Totana i Librilla.

Członek rady ds. rolnictwa w Murcji, Miguel Ángel del Amor, potwierdził, że mróz dotknął uprawy warzyw  na około 300 hektarach, szczególnie w regionie Lorca. Del Amor stwierdził, że spadki temperatur poniżej zera " mogą mieć duży wpływ na uprawy ogrodnicze". Według niego, drzewa owocowe w Murcji znajdujące się obecnie w stanie uśpienia i nie ponoszą szkód.

José Manuel Ruiz, przedstawiciel organizacji rolniczej Coag Alhama, powiedział, że w przypadku karczochów mróz wpłynie negatywnie na około 20 procent zbiorów. Mówi się, że producenci stracili produkcję na najbliższe 15 dni.

Jeśli chodzi o sałatę, to doznała ona uszkodzeń w pierwszych trzech warstwach, co spowoduje mniejsze rozmiary. Cena również spadła i obecnie wynosi około 20 centów za sztukę. "Zamrożone części są usuwane, przez co produkt staje się mniejszy, a co skutkuje niższą ceną", mówi Coag. Ruiz. Stwierdził on, że "cena sałaty będzie wzrastać w nadchodzących dniach, zanim będzie więcej mrozów".

Hodowcy w Guadalentín są również zaniepokojeni możliwymi konsekwencjami tej fali zimna dla nektarynek i brzoskwiń.

Podobne
Hiszpania: Mrozy mają wpływ na ponad 7500 hektarów sadów
2018-03-27 17:06
Hiszpania: Mrozy mają wpływ na ponad 7500 hektarów sadów
Producenci szacują straty po mrozach jakie przeszły nad Hiszpanią tej zimy. W niektórych kwaterach uszkodzenia wynoszą 100 proc.
czytaj więcej
Hiszpańscy sadownicy liczą pomrozowe straty
2018-02-28 17:09
Hiszpańscy sadownicy liczą pomrozowe straty
Wczesne odmiany gatunków pestkowych, które były w fazie kwitnienia, należą do najbardziej uszkodzonych przez mróz. Będzie mniej brzoskwiń i nektarynek?
czytaj więcej
Hiszpania: w Murcję uderzyły silne mrozy
2018-02-14 08:06
Hiszpania: w Murcję uderzyły silne mrozy
Producenci owoców pestkowych martwią się o przyszłosezonowe zbiory. Mrozy bardzo je ograniczą, co nie pozostanie bez wpływu na podaż na europejskim rynku.
czytaj więcej
2017-07-11 19:10
Pierwsze efekty cenowe przymrozków już za nami
- W danych GUS na szczególną uwagę zasługuje spadek miesięcznej dynamiki cen owoców (0,8 proc. m/m w czerwcu wobec 5,8 proc. w maju), który wskazuje na przejściowe osłabienie efektów cenowych związanych z przymrozkami - informuje Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska SA.
czytaj więcej
Węgry: truskawki droższe z powodu mrozu
2017-06-01 11:17
Węgry: truskawki droższe z powodu mrozu
Niższe zbiory, wyższe ceny - tak w czterech słowach można scharakteryzować tegoroczny sezon truskawkowy na Węgrzech.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.