Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sobota 11 lipca 2020. Od wczoraj dodano 3326 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś: Owoce i warzywa  »  Owoce  »  Jabłka  »  Jakie zbiory jabłek w 2019?

Jakie zbiory jabłek w 2019?

Jabłka
  |   Źródło:
Na dokładniejsze rozważania jest jeszcze zbyt wcześnie, ale pewne czynniki mające wpływ na wielkość tegorocznych zbiorów jabłek już się uwidaczniają.

Kwiecień, jak sama nazwa wskazuje, to czas kwitnienia. Również jabłoni. Zatem to termin bardzo wczesny na to, aby mówić w kiwaniu o tym, jakie będą zbiory jabłek. Jeszcze bardzo dużo może się w pogodzie zdarzyć, co wpłynie na ilość zebranych jabłek odmian późnych. Ale z drugiej strony już teraz widać wpływ pewnych czynników kondycję sadów.

Pierwsza sprawa, o której mówi wielu sadowników, to fakt, że w tym roku jest mniej pąków na drzewach. W sumie to nic dziwnego po tak obfitym w owoce roku, jak ten miniony. Dla drzew był to ogromny wysiłek i w kolejnym zbiorze będzie to widoczne.

Druga kwestia to woda. W wielu regionach kraju jest już bardzo sucho. Nie padało od miesiąca. Tak też jest na Mazowszu, w rejonie produkcyjnym jabłek. Jeśli wiosna będzie nadal tak sucha, a potem przyjdzie gorące lato, to warunki meteorologiczne odbiją się negatywnie na plonie, a przez to na zbiorze jabłek.

A co można powiedzieć o czynnikach natury ekonomicznej, jakie oddziaływają na sadownictwo? Fatalne ceny w kończącym się sezonie zapewne sprawią, że wielu producentów będzie próbowało oszczędzać na zabiegach – na nawożeniu i środkach ochrony, co tez uderzy w plon, a dodatkowo odbije się na jakości. Do redakcji fresh-market.pl płyną także sygnały, że na przykład w okolicach Warki i Grójca widać sporo ogłoszeń o sprzedaży ziemi. Wygląd na to, że niektórzy sadownicy, zwłaszcza ci mniejsi, dla których produkcja jabłek nie była jedynym źródłem zarobku, rezygnują z produkcji. Z drugiej strony, jeśli te grunty kupią duzi producenci to co? Nie założą nowych sadów?

Podsumowując można powiedzieć, że w sektorze jabłkowym widać oddziaływanie pewnych czynników, które mogą mieć raczej negatywny wpływ na poziom zborów. Z pewnością będą one niższe i to znacząco od rekordowych zeszłorocznych. Jednak o ile – z odpowiedzią na to pytanie trzeba jeszcze poczekać.

Podobne
Jabłka
2019-04-12 09:00
Czy Rosja zakazała importu jabłek z Ukrainy?
Czy Rosja zakazała importu jabłek z Białorusi i co to oznacza dla Ukrainy i Polski? W swoim tekście zastanawia się nad tym ukraiński portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-04-11 18:59
Jabłko przemysłowe – znów mowa o spadku cen
To już kolejna taka sytuacja na przestrzeni ostatnich miesięcy. Jabłko przemysłowe znów ma tanieć. Czy rzeczywiście?
czytaj więcej
źródło foto: http://www.fruitnet.com
2019-04-11 13:00
Pierwszy zbiór jabłek za pomocą robota
Pierwszy komercyjny zbiór jabłek wykonany przez robota miał miejsce w sadach firmy T&G w Hawkes Bay w Nowej Zelandii, o czym pisze Carl Collen na portalu www.fruitnet.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-04-10 18:02
Jabłka – eksport minimalnie się ruszył
Minimalna poprawa, ale nie ma mowy o przełomie – tak w skrócie można powiedzieć, o bieżącej sytuacji w eksporcie jabłek.
czytaj więcej
Jabłka
2019-04-08 10:00
Regionalny rynek jabłek – 14 tydz. br.
Na rynku jabłek w krajach monitorowanych przez portal east-fruit.com tym razem najbardziej drożały odmiany Idared i Granny Smith.
czytaj więcej
2019-04-06 15:44
Najpóźniej w ciągu sześciu tygodni będą uregulowane należności dla przetwórców jabłek
Najpóźniej w ciągu sześciu tygodni wszystkie należności wobec rolników i przetwórców zostaną uregulowane i zapłacone - powiedział w sobotę minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, odnosząc się do problemów sadowników.
czytaj więcej
Jabłka
2019-04-05 19:49
Coraz większe kłopoty z jakością jabłek
Jakość jabłek to w tym sezonie problem ogromny, a od pewnego czasu też coraz bardziej palący.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.