Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Niedziela 23 luty 2020. Od wczoraj dodano 910 ceny w 15 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Mołdawia – korekta prognozy zbioru jabłek

Jabłka
  |   Źródło:
Mołdawscy sadownicy skorygowali w górę prognozę zbiorów jabłek w 2019 roku.

W lipcu tego roku Stowarzyszenie Producentów i Eksporterów „Moldova Fruct”, na podstawie badania sadów członków organizacji, oszacowało nową uprawę jabłek na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego: 665 tysięcy ton (dane statystyczne). Jednak w sierpniu, po wielokrotnych kontrolach i uwzględniając szacunki urzędów powiatowych Ministerstwa Rolnictwa, Rozwoju Regionalnego i Środowiska MADRM, prognozę zwiększono do 670 tys. ton.

Według ekspertów stowarzyszenia podstawą korekty były bardziej zachęcające wnioski na temat uprawy 2019 w młodych intensywnych sadach wchodzących w okres owocowania, a także wysoka oczekiwana wydajność w sadach, które w ubiegłym roku znalazły się w niskiej fazie okresowości biologicznej - ich wydajność była wtedy mała.

Ponadto wiadomo już, że w tym roku jakość jabłek będzie bardzo zróżnicowana. Sady jabłkowe w wielu regionach w mniejszym lub większym stopniu ucierpiały z powodu mrozu, opadów deszczu podczas zapylania, gradu i przemiennych krótkotrwałych fal chłodnej i bardzo upalnej pogody. Mając to na uwadze, organizacje sadowników są przekonane, że w bieżącym sezonie co najmniej tyle jabłek trafi do przetwórstwa, ile trafiło w ubiegłym sezonie, czyli około 340 tysięcy ton. A prawdopodobnie będzie ich więcej. Sadownicy mają nadzieję, że biorąc pod uwagę spodziewany brak przemysłowego jabłka nowej uprawy w wielu krajach UE, mołdawscy producenci koncentratów zapewnią im dobrą ofertę cenową na jabłka jesiennych odmian na początku masowego zbioru.

Jednocześnie przedstawiciele Moldova Fruct uważają, że udział jabłek deserowych o jakości eksportowej w strukturze nowej uprawy nie będzie niższy niż w ubiegłym roku, czyli około 240 tysięcy ton.

Podobne
Jabłka
2019-08-20 12:00
Zbiory jabłek w Polsce będą mniejsze
Tegoroczne zbiory jabłek w Polsce będą mniejsze i to nie tylko od rekordowych zeszłorocznych. Jak bardzo skurczy się produkcja jabłek w sezonie 2019/2020?
czytaj więcej
Jabłka
2019-08-13 17:39
Jabłka – rośnie podaż i różnorodność
Coraz szersza paleta odmian i relatywny wzrost podaży, to czynniki, które w ostatnich dniach definiowały hurtowy handel wczesnymi jabłkami w Polsce.
czytaj więcej
Jabłka
2019-08-08 11:59
Prognoza WAPA dla produkcji jabłek w 2019 r.
WAPA opublikowała swoją prognozę zbioru jabłek w 2019 roku. Poniżej analiza szacunków dla Unii Europejskiej.
czytaj więcej
2019-08-07 18:39
Producenci jabłek powinni przygotować się na niekorzystne skutki zmian klimatycznych
Producenci jabłek powinni przygotować się na niekorzystne skutki zmian klimatycznych; ocieplenie wpływa np. na zmianę smaku tych owoców - wskazują eksperci ze Stowarzyszenia Unia Owocowa. W związku z ociepleniem plony prawdopodobnie zaczną spadać o 2 proc. na dekadę.
czytaj więcej
Jabłka
2019-08-07 15:35
„Gorący rynek” jabłka przemysłowego
Ostatnie dni przyniosły skokową wręcz zmiany sytuacji cenowej w skupie jabłek przemysłowych. Jak teraz kształtują się ceny tych owoców?
czytaj więcej
Jabłka
2019-08-06 17:24
Mołdawia – ile jabłek trafi do przetwórstwa?
Jakie są prognozy odnośnie ilości jabłek ze zbioru 2019 roku, jakie trafią do mołdawskich przetwórców?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.