Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest poniedziałek 21 września 2020. Od wczoraj dodano 1692 ceny w 9 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Mołdawia – prognozy zbioru jabłek

Jabłka
  |   Źródło:
Ile jabłek zbiorą mołdawscy sadownicy w tym roku?

Tegoroczne zbiory jabłek w Mołdawii są prognozowane na około 670 tysięcy ton. Takie szacunki ogłosiło Stowarzyszenia Mołdawskich Producentów i Eksporterów Owoców „Moldova Fruct” i jest to praktycznie tyle samo co w ubiegłym roku, donosi agencja MOLDPRES.

Według dyrektora stowarzyszenia Jurie Fale, z całkowitej ilości zebranych jabłek, 200–240 tys. ton zostanie wyeksportowanych, 370 tys. ton zostanie przetworzonych, a kolejne 60 tys. ton zostanie przeznaczone na konsumpcję krajową. Większość mołdawskich jabłek jest eksportowana do Federacji Rosyjskiej, Białorusi i Kazachstanu.

Jurie Fale powiedział, że w tym roku ilość jabłek przeznaczonych do przetworzenia wzrośnie z powodu warunków pogodowych. „Mamy dobre zbiory, ale więcej jabłek zostanie przeznaczonych do przetworzenia, ponieważ w niektórych regionach sady ucierpiały od gradu, zapylanie występowało w chłodniejszych warunkach niż zwykle, co wpłynęło na formowanie owoców, a wiosenne i letnie deszcze utrudniały podjęcie środków ochronnych drzewa od chorób i szkodników ”- wyjaśnił dyrektor stowarzyszenia.

Dodał, że przetwórcy oferują niższą cenę zakupu jabłek niż oczekują tego producenci, którzy twierdzą, że ponoszą z tego powodu straty i są niezadowoleni. W związku z tym mołdawscy producenci i przetwórcy jabłek spotkali się niedawno w Ministerstwie Rolnictwa, Rozwoju Regionalnego i Środowiska, na którym sadownicy domagali się ceny zakupu jabłek do przetworzenia równą cenie oferowanej na innych rynkach regionu.

Według prognoz w tym roku zbiory jabłek w Unii Europejskiej mogą spaść o około 20 procent. Jednocześnie, według niektórych szacunków, w Polsce zostanie zebranych o 44 procent mniej jabłek.

Podobne
Jabłka
2019-09-30 16:34
Jabłka przemysłowe: 70 czy 40?
W którą stronę tym razem podąży cenowy trend dla jabłek przemysłowych w Polsce?
czytaj więcej
Jabłka
2019-09-30 11:00
Regionalny rynek jabłek – 39. tydz. br.
Jak kształtuje się sytuacja na rynku jabłek w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
2019-09-29 10:43
Bronisze: Spadają ceny jabłek
Postępuje spadek cen jabłek. Odmiany zimowe kosztują już od 1,33-2 zł/kg. Nadal drogie są kończące się już jabłka letnie - szczególnie Celesta - a ceny sięgają 3,3 zł/kg – informuje rynek hurtowy w Broniszach.
czytaj więcej
Jabłka
2019-09-27 08:00
INTERFEL – w Europie mniej jabłek niż rok temu
Zbiory jabłek w Europie będą niższe niż w zeszłym roku, informują w swojej prognozie analitycy francuskiej organizacji INTERFEL. Jaki będzie poziom zbiorów we Francji?
czytaj więcej
Jabłka
2019-09-25 16:15
Eksport jabłek – kto traci rynki zagraniczne
Analitycy portalu EastFruit przygotowali zestawienie 10 krajów, które najbardziej zmniejszyły eksport jabłek w ciągu ostatnich piętnastu lat.
czytaj więcej
Jabłka
2019-09-25 08:09
Sezon jabłkowy wkroczył w kolejną fazę
Sezon jabłkowy 2019/2020 wszedł już w swoją kolejną fazę. Zaczął się zbiór jabłek do przechowywania, ruszył też eksport, choć jego rozmiary na razie są bardzo ograniczone.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.