Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest niedziela 23 luty 2020. Od wczoraj dodano 1061 ceny w 15 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek jabłek – 36. tydz. br.

Jabłka
  |   Źródło:
Jak kształtuje się sytuacja na rynku jabłek w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?

W minionym tygodniu sytuacja na rynku jabłek w monitorowanych przez analityków projektu EastFruit krajach regionu była niestabilna. Oprócz faktu, że eksperci zauważyli ustanowienie wielokierunkowych trendów cenowych w niektórych krajach, dodatkowo odnotowano szereg istotnych faktów.

Jeśli wcześniej analitycy projektu mówili o spadku plonów jabłek w tym sezonie w większości krajów zachodniej części regionu monitorowania, to w tym tygodniu operatorzy rynku we wschodniej części regionu zgłosili analogiczne informacje. Oznacza to, że wszędzie można spodziewać się problemów z niezbędnymi zapasami jabłek wysokiej jakości przez cały sezon 2019/2020.

Ale nawet takie oświadczenia nie doprowadziły do ​​stabilizacji cen hurtowych jabłek w regionie. Wręcz przeciwnie, w większości krajów stwierdzono negatywne trendy cenowe ze względu na aktywne zbiory zimowych odmian jabłek. Jednocześnie nowe partie jabłek wchodzące na rynki z reguły nie różniły się wskaźnikami jakościowymi, a sprzedawcy coraz bardziej zintensyfikowali sprzedaż, obniżając wcześniej ustalone ceny.

Wyjątkiem była Ukraina, gdzie rosnący popyt na jabłka odmian Gala i Golden Delicious spowodował nieznaczną, ale podwyżkę cen w tym segmencie. Jednocześnie na tej samej Ukrainie ceny takich odmian jak Idared i Jonagold stopniowo spadały pod presją rosnącej podaży, co pozwoliło sprzedawcom na aktywniejszą sprzedaż istniejących zapasów.

Kolejną wiadomością w tym tygodniu był pojawienie się na polskim rynku hurtowych jabłek Gala z nowego zbioru, a dzięki dużemu popytowi jabłko to sprzedawano co najmniej 2 razy droższe niż w poprzednim sezonie.

wykres

Do końca ubiegłego tygodnia tylko na rynku Federacji Rosyjskiej jabłko Gala oferowano drożej niż w Polsce, a średnie ceny nie spadły poniżej poziomu 0,98 USD/kg.
Drugą najpopularniejszą odmianą w okresie sprawozdawczym w krajach regionu był Golden Delicious, a maksymalne ceny tych jabłek, wynosiły 1,14 USD/kg i jak tydzień wcześniej zostały ogłoszone na rynku rosyjskim. To jabłko było najtańsze w ciągu ostatnich siedmiu dni w Uzbekistanie, ze średnią ceną 0,43 USD/kg.

Według analityków projektu EastFruit obecna sytuacja cenowa na ukraińskim rynku jabłek po raz kolejny potwierdza fakt, że powszechny spadek produkcji jabłek doprowadzi do wyższych cen niektórych odmian - zarówno w pierwszej, jak i drugiej części bieżącego sezonu.

Podobne
Jabłka
2019-09-09 09:00
Mołdawia – za niskie ceny jabłka przemysłowego?
Mołdawscy producenci są niezadowoleni z cen jabłka przemysłowego oferowanych przez krajowych producentów koncentratu.
czytaj więcej
Jabłka
2019-09-06 14:32
Ile kosztuje przygotowanie jabłka do sprzedaży?!
W ostatnim czasie obserwujemy największą falę bankructw w branży handlu owocami i warzywami. Bankrutują producenci, grupy producenckie jak i firmy prywatne.
czytaj więcej
Jabłka
2019-09-06 10:39
Słabe zbiory jabłek w Azji Środkowej
Zbiór jabłek w Uzbekistanie, Tadżykistanie i Kirgistanie będzie jednym z najgorszych w ostatnich latach.
czytaj więcej
Jabłka
2019-09-05 10:00
Ukraina – zakaz dostaw jabłek, gruszek i pomidorów do UE
Zakaz dostawy jabłek, gruszek i pomidorów z Ukrainy do Unii Europejskiej wszedł w życie 1 września. Jednak problem dotyczy też wielu innych krajów.
czytaj więcej
Jabłka
2019-09-02 09:00
Regionalny rynek jabłek – 35. tydz. br.
Jak kształtuje się sytuacja na rynku jabłek w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.