Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 20 października 2020. Od wczoraj dodano 2579 ceny w 24 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Rosja zniosła cła na mołdawskie owoce, ale…

Jabłka
  |   Źródło:
Rosja okresowo zniosła cła na owoce sprowadzane z Mołdawii, w tym jabłka. Jednak mołdawscy producenci i handlowcy, o czym pisze portal east-fruit.com, widzą w tej sytuacji nie tylko plusy.

Rząd rosyjski wprowadził, od 1 stycznia do 30 czerwca 2019 roku, zerową stawkę celną dla grupy towarów (winogrona, owoce, warzywa, owoce i warzywa w puszkach i produkty winiarskie) importowanych z Republiki Mołdowy. Jednocześnie uchwała rządu Federacji Rosyjskiej stanowi, że wiele rosyjskich ministerstw może jeszcze do 20 marca 2019 roku  "w razie potrzeby przedstawić propozycje zmiany okresu ważności" tego środka. Tym samym okres ważności zerowej stawki celnej na towary pochodzące z Mołdawii, wchodzące na rynek rosyjski, może zostać przedłużony lub skrócony.

W każdym razie specjaliści mołdawskich stowarzyszeń producentów i eksporterów owoców uważają, że nawet krótkoterminowe zniesienie ceł na głównym rynku, w szczególności dla mołdawskich jabłek, jest korzystne dla mołdawskich rolników. Istnieje jednak szereg czynników, które częściowo zdewaluują przewagę taryfową, która się pojawiła.

Faktem jest, że w okresie od stycznia do marca należności celne na mołdawskie owoce i warzywa obowiązujące do tej pory były najniższe (około 0,01 euro centów/kg) w porównaniu do ceł w innych okresów w roku. W związku z tym przewaga konkurencyjna cen ze względu na zniesienie ceł, przynajmniej w zimie, dla mołdawskich owoców na rynku rosyjskim będzie niewielka.

Jednocześnie menedżerowie sprzedaży poszczególnych dużych przedsiębiorstw ogrodniczych w Mołdawii wyrażają obawy, że w styczniu 2019 roku może wystąpić "nadpodaż wysokiej jakości mołdawskich jabłek z chłodni przeznaczonych na eksport na rynek rosyjski". A to z kolei "nie przyczyni się do wyższych cen tych produktów".

Eksporterzy zauważają, że w przededniu ferii zimowych, zwykle kojarzonych przez przeciętnego konsumenta z owocami cytrusowymi, zmniejszyło się zapotrzebowanie kupców tak na jabłka, jak zwłaszcza na winogrona stołowe na rynku rosyjskim. Jednak teraz, po Nowym Roku eksporterzy oczekują gwałtownego wzrostu popytu na "nieegzotyczne" owoce - przede wszystkim wysokiej jakości jabłka.

Problem polega na tym, że specjalna lista Rossielchoznadzoru obejmuje tylko nieco mniej niż półtora setki mołdawskich przedsiębiorstw, które mogą eksportować swoje produkty do Rosji. Jednocześnie na liście tej nie ma wielu najbardziej zaawansowanych technologicznie przedsiębiorstw ogrodniczych z infrastrukturą dużych chłodni i produktami wysokiej jakości. W rezultacie firmy te są zmuszone sprzedawać swoje jabłka uprawnionym mołdawskim eksporterom. A to "wywiera presję" na ceny produktów na rynku krajowym.

Wreszcie, w wyniku nałożenia przez Rosję ograniczeń na tranzyt towarów przez Ukrainę, mołdawscy eksporterzy mogą mieć problemy z dostawą owoców i warzyw na rosyjski rynek.

Podobne
Jabłka przemysłowe
2019-01-04 15:37
Jabłka przemysłowe bez korekty
Pierwsze dni po Nowym Roku przyniosły wznowienie skupu jabłek przemysłowych. Jak wygląda sytuacja cenowa w skupie przemysłu?
czytaj więcej
Jabłka
2019-01-02 13:00
O zapasach jabłek jeszcze słów kilka
Temat jabłek w bieżącym sezonie jest jednym z najgorętszych w polskim (i nie tylko polskim) sektorze warzywno-ogrodniczym. A jedną z kluczowych w nim kwestii jest stan zapasów tych owoców.
czytaj więcej
Eksport jabłek z Polski w pierwszych miesiącach sezonu 2018/2019
2018-12-28 11:09
Eksport jabłek z Polski w pierwszych miesiącach sezonu 2018/2019
Prezentujemy szczegółowe dane dotyczące eksportu jabłek z Polski w sezonie 2018/2019 w okresie sierpień – wrzesień 2018. Gdzie trafiły polskie owoce w tych miesiącach?
czytaj więcej
Konkurencja w eksporcie jabłek między Ukrainą a Polską rośnie
2018-12-27 18:24
Konkurencja w eksporcie jabłek między Ukrainą a Polską rośnie
Ukraina analizuje wielość eksportu jabłek z Polski i sprawdza na jakie rynki zwiększa ona wywóz tych owoców.
czytaj więcej
Rosyjscy sadownicy obawiają się powolnej sprzedaży jabłek
2018-12-27 16:08
Rosyjscy sadownicy obawiają się powolnej sprzedaży jabłek
Pomimo okresu przedświątecznego, popyt na jabłka na rosyjskim rynku pozostaje relatywnie niewielki. Nie tego oczekiwali rosyjscy sadownicy.
czytaj więcej
Eksport jabłek z Polski w III kw. 2018 roku
2018-12-27 11:10
Eksport jabłek z Polski w III kw. 2018 roku
Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące eksportu jabłek z Polski w trzech pierwszych kwartałach 2018 roku.
czytaj więcej
Ukraińscy sadownicy zawiedzeni brakiem przedświątecznego boomu na jabłka
2018-12-24 16:06
Ukraińscy sadownicy zawiedzeni brakiem przedświątecznego boomu na jabłka
W tym roku przedświątecznego wzrostu popytu na jabłka na ukraińskim rynku nie widać. A jak z cenami? Czy te także się nie zmieniły?
czytaj więcej
Przedświąteczna oferta jabłek i gruszek w Makro Cash & Carry
2018-12-22 14:55
Przedświąteczna oferta jabłek i gruszek w Makro Cash & Carry
Przedświąteczna oferta jabłek i gruszek w Makro Cash & Carry jest bardzo zróżnicowana, choć wachlarz odmianowy jest nieco uboższy niż jeszcze w okresie jesiennym. W jakiej cenie? ZDJĘCIA
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.